ساختار سلامت و بهداشت با ورزش و پویایی

sport

اینک زمان آن فرا رسیده است که با ورزش کردن و کشش دادن عضلان پویا شویم و همراه با حرکات طبیعی، راحت و آزاد یک یک ماهیچه ها را تقویت کنیم، از این طریق مواد دفعی را از راه غدد لنفاوی و سیستم ایمنی خارج کنیم. عضلات کمر، شکم و لگن را آزاد کنیم و باز به حرکت در آوریم تا پروستات را از مواد سمی آن جدا سازیم. ورزش طوری باشد که اکسیژن مصرفی بافتها را افزایش دهد و خون رسانی در آنها را زیاد کند. ورزش های هوازی (آیروبیک)
نرمش آیروبیک (ورزش هوازی):
این ورزش ها که از راه رفتن سریع تا دوچرخه سواری و شنا گرفته تا حرکات دیگر طوری باشد باشد ک اکسیژن مصرفی را زیاد کند و طپش قلب را افزایش دهد و حدود 20 تا 30 دقیقه طول بکشد تا:
1- انرژی مصرف شود.
2- سوخت و ساز بدن را افزون کند.
3- خون رسانی را زیاد کند.
4- دستگاه لنف را به کار گیرد.
5- کلسترول خوب HDL را افزایش دهد.
6- هورمون های استرس زا را بسوزاند.
7- مسکن داخلی بدن را تقویت کند.
8- توان بدن را افزایش دهد.
9- عضلات را قوی تر کند زیرا ورزش خون را به جریان در می آورد و آن را تصفیه می کند ضایعات را دفع می کند سموم را خارج می سازد، دستگاه لنف را به کار وا می دارد و زهکشی بدن را انجام می دهد طول عمر را زیاد می کند، حالت شادی و جوانی ایجاد می شود، از بیماری های قند و سرطان روده و پروستات می کاهد.
ورزش های آیروبیک 80 درصد توان قلب را به جوشش وا می دارد و خوبست آن را 20 تا 30 دقیقه انجام دهیم. چنانچه گفته شد تند راه رفتن، شنا، دویدن و دوچرخه سواری راه این کار است و فرمول آن این است که سن را از 220 کم کنیم تا عددی به دست اید حال 70 تا 80 درصد آن عدد تعداد ضربان قلب در دقیقه برای ورزشکار محاسبه می شود مثلا اگر 40 سال دارد آن را از 220 کم کنید عدد 180 به دست می آید ضربن قلب ورزشکار 40 ساله سالم تا عدد 130 می تواند برسد. این ضربان با ادامه ورزش تا 20 و 30 دقیقه بایستی به طول انجامد و ورزشهایی که گاهی تند و گاهی کند است ممکن است این تداوم ضربان را ایجاد نکند. شما به ورزش هایی بپردازید که تداوم ضربان بالای قلب را به مدت دلخواه و توان قلبی شما برایتان نگه دارد.

این مطلب توسط سایت  فرامطلب تهیه شده است

ارسال شده در 12 شهریور 1395 توسط