تناسب مواد در سبد غذایی

 

fat-800x53260%از کالری موجود در مواد غذایی از مواد قندی تامین می شود. 20 تا 22% از چربی و بقیه آن از مواد پروتئینی، مصرف مواد پروتئینی نسبت به اندازه بدن، سن، کار عضلانی و تعداد ساعات کار ا فراد بستگی دارد.
منابع و کتب و راه های متعدد نوشته شده برای چگونگی مصرف مواد مختلف موجود در غذاها در اختیار همگان قرار گرفته است و حتی روزنامه ها هر روز درباره آنها می نویسند.

توجه شما را به موارد ذیل جلب می نمائیم:
برای سلامت و بهداشت میوه و گیاهان تازه میل کنید زیرا دارای منابع اصلی و ویتامین ها، مواد معدنی، فیبر و مواد قندی می باشند. چربی و کلسترول موجود در مواد گیاهی و میوه ها بسیار کم است. اگر به شکل خام مصرف شوند دیاستازها و مواد اصلی آنها که در پختن از بین می روند به راحتی وارد بدن می شوند.
حبوبات: مصرف عدس، لوبیا و نخود که قند و چربی کمتری دارند حاوی کلسترول نیستند در عوض ویتامین B6 , B1 دارند، تامین کننده کلسیم، پروتئین، فیبر، قند، مواد معدنی و آهن می توانند باشند که استفاده از آنها لازم است.
ماهی: مصرف ماهی که اسیدهای چرب لازم را تامین می ند پایه و اساس ساخت پروستا گلاندین می باشد و مصرف آن موجب افزایش مقاومت در مقابل بیماری ها می شود ماهی های آب شیرین، آب شور و آب های سرد و گرم هر کدام به صورت متفاوت دارای اسیدهای چرب لازم می باشند به طوری که ماهی های آب شیرین حداقل این مواد را در خود دارا هستند.
دانه های نشاسته دار: گندم و جو و برنج را حتی الامکان به صورت کامل و آرد شده باید مصرف کرد نه پوست گرفته و مغز شده زیرا ویتامین های مختلف B که در پوسته های این دانه ها موجود است لازم است. غذاهایی که از دانه های پوست گرفته نشده تهیه می شود معمولا تیره تر از انواع پوست گرفته آن است. در این جا نان سفید را با نان معمولی از نظر رنگ می توانید مقایسه کنید.
تخم کدو: مواد غذایی که شامل این قبیل دانه های کتانی باشد و یا چای سبز در کوچک کردن پروستات موثر است.
از گیاهانی مصرف کنید که در کشت آن از کودهای شیمیایی استفاده نشود.

این مطلب توسط سایت  فرامطلب تهیه شده است

ارسال شده در 9 شهریور 1395 توسط