من که مرد سالمی بودم چگونه سرطان پروستات گرفتم

CDR450023-750

زیبا زندگی می کردم. شغل و درآمد خوبی داشتم و از منزلت اجتماعی بالایی برخوردار بودم. در کل از سلامتی خوبی برخوردار بودم. اما یک روز دکتر لاری کلاپ می نویسد زندگی آسوده ای تا سال 1990 داشتم. در سن 58 سالگی راحت و خوب بودم هیجانات زندگی و مسائل زناشویی را به راحتی انجام می دادم در آن زمان در ایالت هاوایی تخلیه ادرارم همراه با درد شدید شد. پزشک متخصص تشخیص تورم پروستات را پیشنهاد می کرد. چیزی که ممکن است موجب درد و تب و تکرر ادرار گردد. او از من خواست که 3 تا 4 هفته آنتی بیوتیک مصرف نمایم این درمان عفونت مرا به تدریج برطرف کرد. در آن وقت رسم بود که PSA را پس از چنین بیماری آزمایش نمایم آنتی ژن پروستات توسط سلولهای سرطانی پروستات و خود پروستات ایجاد می شود. یک پاسخ آزمایشگاهی که از صفر تا 4 باشد گزارشی طبیعی است و اگر بیش از 4 واحد باشد بیماری آن مشخص باید مورد بررسی قرار گیرد. و به دنبال بزرگ شدن پروستات- تورم، عفونت پروستات، سرطان PSA را بایستی جستجو کرد. در آن هنگام PSA من 6/7 بود به خود لرزیدم به ویژه که در 18 سال گذشته همواره تحت نظر پزشک بودم و به من گفته بودند که پروستاتی بزرگ با شکلی نامنظم دارم. اما مرا از وخامت آن هرگز نترسانده بودند. به پزشکم گفتم که 18 سال پیش نمونه برداری از پروستات کرده بودم اما پزشک من دستوری خاص در این باب صادر نکرده بود و همواره در پاسخ به سوالات من گفته بود که هر گاه پروستات شما خیلی وخیم شد آن را عمل خواهیم کرد. اینک بالا بودن PSA برایم حیرت آور شده بود. البته بالا بودن PSA می تواند نشانگر سرطان باشد و در این هنگام است که پزشک متخصص برای تشخیص قطعی دستور بیوپسی پروستات را خواهد داد. در سال 1990 این عمل را در بیمارستان سرپایی و بدون بیهوشی انجام می دادند (در حالی که امروزه می توان آن را سرپایی و بدون بیهوشی در مطب پزشک انجام داد).
روش آن بدین شکل است که وسیله سونوگرافی را از طریق مقعد داخل کرده و پروستات را در نظر می گیرند و با سوزنی که به آن متصل می باشد پزشک نقاط مورد توجه را از پروستات نمونه برداری می کند.
هر بار که نمونه بر می داشتند درد تازه ای احساس می شد. بین 6 تا 20 نمونه از پروستات گرفته می شود من فکر می کنم سه نمونه از من برداشته شد این کار 25 دقیقه طول کشید و دردی در ناحیه پروستات احساس می کردم که قابل تحمل بود و همچنان که پزشک گفته بود در مایع انزال مختصری خون مشاهده می شد زمان انتظار پاسخ نمونه برداری به نظر طولانی می رسید به ویژه که بافت شناس نتوانسته بود قاطع در مورد بدخیمی نمونه ها تصمیم بگیرد.
بنابراین نمونه ها را به مرکز جان هاپکینز فرستادند تا نتیجه قطعی را اعلام کند در 10 روز پس از آن چندین بار با پزشک مربوطه برای دریافت پاسخ تماس گرفتم تا یک روز از مطب وی با من تماس گرفتند و از من خواستند که با همسرم به دکتر مراجعه کنم. اما من چنین نکردم و کاری را که پزشک مایل نبود انجام دادم و به تنهایی به مطب پزشک مراجعه کردم زیرا می خواستم که بد یا خوب آن را ابتدا خودم بدانم البته در نظر داشتم که نتیجه دریافتی را بعدا با خانواده ام در میان بگذارم. اما احساس من این بود ک اگر پاسخ بدخیمی باشد بگذار که من به تنهایی آن را بدانم. متخصص بافت شناس جانز هاپکینز رسما گزارش نموده بود که بافت پروستات سرطانی است. سرطانی که از نظر بافت شناس درجه شش گلیسون است گزارشی نامطلوب بود. حال باید بررسی نمود که ایا این سرطان از محل پروستات خارج شده و گسترش یافته است یا خیر. پزشک به من گفت که اگر از پروستات خارج نشده باشد نتیجه جراحی بسیار مفید است. اما اگر از پروستات خارج شده و یا به جاهای اطراف پخش شده باشد حادثه ای بد اتفاق افتاده است.
بنابراین برای سی تی اسکن استخوانها به مراکز مربوطه مراجعه کردم. مرکزی ترسناک و هول انگیز بود. کارمندان آنجا جواب سوالات مرا نمی دادند سوالاتی از این قبیل داشتم که آیا اثرات این عکس برداری روی بدن من چه خواهد بود واز خود می پرسیدم آیا نباید من پاسخ آن را بدانم؟ در هر حال آنها تصمیمی برای پاسخ دادن به من نداشتند خوب حالا بایستی که پاسخ سی تی اسکن را برای پزش خود می بردم. این بار هم از من خواستند که با همسرم به وی مراجعه کنم اما من چنین نکردم. پزشک به من گفت که فردا برای جراحی آماده شوم زیرا پاسخ نشان می دهد که سرطان پروستات شما پخش نشده ا ست و اضافه کرد که با این جراحی جانم را نجات خواهند داد. وی اظهار داشت که اگر پروستات شما را از بدنتان خارج نکنم شما را می کشد. البته مشکلاتی که ممن است در حین عمل و پس از آن عمل پیش بیاید از قبیل عدم کنترل ادرار و درد را نیز اطلاع داد. حداکثر زمان دوره نقاهت پس از عمل را 6 تا 8 هفته در نظر گرفتند.
البته بیمه من کلیه مخارج مربوطه را پرداخت می کرد و همه چیز به سرعت برای انجام عمل برداشتن پروستات آماده می شد. اغلب  افرادی که با یک چنین تصمیم سریع عمل جراحی و فوری روبرو می شوند نمی دانند که چه کنند و تنها به این عمل می اندیشند که چگونه خود را از مرگ رهایی بخشند پایین برگ رضایت عمل را به راحتی امضا می کنند.
اما من با جمع آوری ا طلاعات زیاد می دانستم که سرطان پروستات به این سرعت هم رشد نمی کند و لازم نیست که همین فردا صبح تحت عمل قرار گیرم و من باید به اندازه کافی وقت برای فکر کردن به خود بدهم. اگر چه پزشک از تصمیم من خوشش نیامد و تعجب می کرد که چگونه من زندگی خود را به این سرعت نمی خواهم نجات دهم. اما اجازه داد که در این باره مشاوره ای بکنم و پیشنهاد مراجعه به پزشک متخصص پرتودرمانی و سرطاان به من داده شد. او تصور می کرد که پس از چند روز برای جراحی به وی مراجعه خواهم کرد.

این مطلب توسط سایت  فرامطلب تهیه شده است

ارسال شده در 31 مرداد 1395 توسط