آموزش های تربیت کودک از دکتر هلاکویی

 

download (3)

 

 

رابطه سلامتی کودک و بی اجازه دست زدن به هر چیزی

کودک نوپای کنجکاو که به همه چیز دست میزند نشانه کودک سالم و باهوش میباشد.
وقتی کودک بین یک تا سه ساله دارید خانه مال اوست. خانه را برای کنجکاوی او امن کنید و او را جایی ببرید که آزاد باشد، کودک تا سه سالگی با داشتن آزادی، پر پرواز پیدا میکند .
کودکان خجالتی یا لجباز این آزادی را در سه سال اول نداشته اند.

دکتر هلاکویی

رفتار با کودکي که وسايل ديگران را بدون اجازه برمي‌دارد

 

بچه ها تقریبا از چهار سالگی با مفهوم مالکیت آشنا می شوند. حتما دیده اید که کودکان خردسال تمایلی به دادن اسباب بازی خود به کودکان دیگر ندارد. کودکان کم سن و سال که هنوز به مدرسه نمی روند اغلب بدون آن که ارزش مادی اشیا را درک کنند، دست به این کار می زنند، آنها حتی گاه از این که برداشتن چیزی بدون اجازه از صاحب آن اشتباه است مطلع نیستند.

از همان دوران کودکی تلاش کنید تا مفهموم مالکیت را به او آموزش دهید .مثلا به او بگویید که باید برای برداشتن وسایل دیگران اول اجازه بگیرد و برای او تشویق هایی در نظر بگیرید.

پدران و مادران باید مراقب رفتار خود باشند مثلا بدون اجازه به وسایل سایر اعضای خانواده دست نزنید و حتی برای استفاده از وسایل کودک نیز از او اجازه بگیرند .

تحت هیچ شرایطی از تنبه بدنی استفاده نکنید . کودکان ازشش سالگی به بعد می توانند به صورت کامل و واضح ، مفهوم مالکیت و نادرست بودن رفتار« برداشتن وسایل دیگران » را درک کنند. در این زمان است که والدین باید محدویت ها و تنبیه هایی را برای این عمل در نظر بگیرند .

مثلا محروم شدن از کارتون مورد علاقه اش در همان روز می تواند یک جریمه مناسب با سن کودک می باشد.

به کودک یاد بدهید چطور آنچه را می خواهد درخواست کند.

دکتر هلاکویی

ارسال شده در 24 مرداد 1395 توسط