فعالیت های حیاتی کبد

side-pain

پس از آنکه غذا هضم شد کبد پیش از پانصد واکنش شیمیایی را در غذای هضم شده که قبلا به سه قسمت کربوهیدرات ها، پروتئین و چربی تقسیم شده را کنترل می کند تا سوخت و ساز شده یا بیشتر هضم شود. همچنین کبد انبار کردن و دوباره به چرخه انداختن و دفع مسمومیت کردن و ساخت ارگانها را به عهده دارد.
مطالب زیر چند نمونه از فعالیت های حیاتی کبد هستند. کبد اسیدهای آمینه را تهیه می کند (که آجرهای ساختمانی پروتئین ها هستند): در انجام این کار کبد آنها را به آمونیاک تبدیل می کند ماده ای که تا حدی برای بدن سمی است ولی این ماده دوباره به اوره که تشکیل دهنده ادرار است تبدیل می شود و از طریق کلیه ها از بدن خارج می شود. همچنین کبد سطح گلوکز یا قند خون را کنترل می کند و گلوکز را به صورت گلیکوژن ذخیره می کند که این از کربوهیدرات ها ساخته می شوند. کبد صفرا را می سازد و در کیسه صفرا ذخیره می کند که برای شستن چربیها ضروری است چربیها در جاهای دیگر بدن کاملا هضم یا سوخت و ساز نمی شوند.
علاوه بر انبار کردن گلیکوژن، کبد ویتامین های B12 , K , E , D , A محلول در چربی و اسید فولیک و چند مواد معدنی مانند آهن و مس را نیز ذخیره می کند. همچنین دفع مسومیت و تبدیل آمونیاک، همچنین کبد رفع مسمومیت از مواد مضر مانند دارو و الکل را به عهده دارد و همین طور ساخت ماده زرد رنگ صفرا و ساخت نوعی کلسترول و نیز سهمی در تشکیل گلبولهای قرمز خون دارد.

این مطلب توسط سایت  فرامطلب تهیه شده است

ارسال شده در 12 مرداد 1395 توسط