دلایل ایجاد بیماری نقرس و مواد غذایی موثر

diagram-of-gout-with-labels

این یک بیماری مفصلی است و همراه با تجمع اسید اوریک است که یکی از محصولات پسماند بدن می باشد که معمولا به وسیله کلیه ها دفع می شود. تجمع آن باعث جمع شدن کریستالهای آن در مفاصل و باعث ملتهب شدن شده و حرکات آنها را محدود می کند. نقرس اغلب از انگشت شصت پا شروع می شود ولی ممکن است سایر مفاصل را هم متاثر کند و همچنین به کلیه ها می تواند آسیب برساند.
نقرس یک بیماری مربوط به زندگیهای سطح بالا و افراط کاری است ولی فشارهای عصبی نیز همان مقدار موثر هستند. ساده ترین رژیم غذایی می تواند کمک باشد: چربی و شکر را قطع کنید، پروتئین را کم بخورید و از امعاء و احشاء پرهیز کنید. سلولهای اعضای حیوانات مانند کبد، کلیه دارای عناصری به نام پورین و اسید اوریک است و همه آنها به صورت اسید اوریک ترشح می شوند. همچنین از سایر غذاهای غنی از لحاظ پورین مانند ساردنی ها، ماهی کولی، اشپل ماهی اجتناب ورزید.
وقتی که غذای پروتئینی مانند پنیر می خورید آن را با چیزی مثل کرفس یا سیب بخورید. سبزیجات خام و میوه را به خصوص آنهایی که رفع مسومیت می کنند زیاد بخورید. لوبیای سبز، کرفس، مارچوبه، آرتیشو، هویج و گوجه فرنگی، تربچه و برگ قاصدک به طور اخص خوب هستند. بعضی از سیب انگور، کشمش سیاه، میوه های مرکبات، ترشک و توت فرنگی نیز موثر هستند. جوشانده گل گاو زبان و برگ کشمش سیاه را به همان منظور بنوشید.
به طور کلی مایعات را زیاد ولی برای جلوگیری از تجمع اسیدها و سرعت در از بین بردن آنها بنوشید. بعضی از میوه ها و سبزیجات فهرست شده را روزی یک لیوان بنوشید: هویج و کرفس یا کرفس و سیب را امتحان کنید. آنها را با آب بخورید. وقتی این بیماری را دارید سوپ رقیق سبزیجات خیلی مفید خواهد بود.

ارسال شده در 11 مرداد 1395 توسط