هدفِ داشتن وزن سالم

انسان ها اندازه و استخوان بندی متفاوتی دارند. لازم است غذاهایی را شناسایی کنید که به شما کمک می کنند از هر لحاظ- ذهنی، بدنی و عاطفی- احساس خوبی داشته باشید. شاید برای شما شیوه ی صحیح در رعایت رژیم غذایی و یا عدم رعایت آن باشد. احساس خوشحالی در درون مهم ترین عامل است.

برای ایجاد برنامه ی عملی بهتر است وزن واقعی خود را در برابر آنچه پزشکان وزن مناسب می دانند محاسبه کنید. محاسبه ی تناسب وزن بر قد در برنامه ریزی برای حرکت بعدی به شما کمک می کند. مراحل سه گانه ی زیر را انجام دهید تا تناسب وزن بر قد خود را به دست آورید:

  • قد خود را در مقیاس متر اندازه بگیرید و آن را در خودش ضرب کنید.
  • وزن خود را در مقیاس کیلوگرم اندازه بگیرید.
  • وزن خود را بر قد خود (عدد مضروبی که در مرحله 1 محاسبه کرده اید) تقسیم کنید.

برای مثال اگر قد شما 1.6 متر و وزنتان 65 کیلوگرم باشد محاسبه به این شکل انجام می شود: 56/2= 6/1×6/1 و سپس 65 تقسیم بر 56/2 که مساوی است با 25/39 که همان عدد تناسب وزن بر قد است. برای سلامت بهتر لازم است که هدف عدد مناسب وزن بر قد شما بین 5/18 و 25 باشد.

در کنار عدد تناسب وزن بر قد بررسی کنید که چه مقدار چربی در ناحیه ی زیر قفسه سینه شما وجود دارد. دور کمر بیشتر از 80 سانتی متر برای خانم ها و 94 سانتی متر برای آقایان ممن است خطر ا فزایش بیماریهای قلبی و دیابت را به وجود آورد.

هنگامی که تصویری واقعی از وزن خود- کاهش وزن، افزایش وزن و یا حفظ وزن مناسب- داشته باشید می توانید دریابید که به منظور تحقق بخشیدن به برنامه ی تغذیه ی سالم به چه چیزی نیاز دارید.

تعیین اهداف:

به الگوی تغذیه ای که برای شما و سبک زندگیتان مناسب است بیندیشید. پیش از آنکه بازبینی عادات فعلی خود را شروع کنید وضعیت احساسی ای را که می خواهید به آن دست یابید تصور کنید. دوست دارید از نظر سلامتی در چه وضعیتی باشید؟ به تناسب، اندام و اندازه ی مورد نظرتان فکر کنید.

خود را تصور کنید که صبح از خواب بر می خیزید در حالی که به کلید صحیح تغذیه دست پیدا کرده اید و تصویر بدنی تان احساس خوبی به شما می دهد. خود جدیدتان را به یک سفر خیالی ببرید و سوالات زیر را از خود بپرسید:

  • صبح که از خواب بر می خیزم در مقایسه با گذشته چه چیزی برای من جدید و متفاوت خواهد بود؟
  • چگونه خواهد بود اگر از جا بلند شوم، به حمام بروم، به خود سلام کنم و بدانم که الگوهای تغذیه ام تغییر کرده و موجب سلامتی بدن من شده ا ست که اکنون شاهد آن هستم؟
  • چه کسانی متوجه این تغییرات می شوند و این تغییرات چه تفاوت هایی در زندگی من ایجاد می کنند؟

فهرستی از تمامی مزایای تغذیه ی سالم تهیه کنید.

ایجاد این نتیجه ی مثبت، کلید ایجاد انگیزه در شما جهت دستیابی به تصویر آینده می باشد. ب گونه ای رفتار کنید گویا به این هدف دست یافته اید: چگونه راه می روید، صحبت و رفتار می کنید؟ داشتن احساس خوب را به زمانی که به هدف نهایی دست یابید موکول نکنید. همین حالا موفقیت را تصور کنید زیرا این کار به شما کمک می کند تا بهتر نتیجه بگیرید.

برنامه ریزی برای زندگی سالم:

تغییر در عادات تغذیه رخ نمی دهد مگر این که خود شما آن تغییرات را ایجاد کنید. به منظور اصلاح رابطه ی خود با غذا و طریق تغذیه ضروری است که در چارچوب ذهنی صحیح قرار بگیرید وزن خود را به صورت واقع گرایانه ارزیابی کنید اهدافی را برای آینده مشخص کنید و جهت دستیابی به آنها برنامه ریزی کنید.

قرار گرفتن در چارچوب ذهنی درست:

انگیزه، کلید موفقیت شماست. باور داشته باشید که می توان تغییر کرد. سپس برای ایجاد آن تغییر تلاش کنید تا به هدف خود یعنی سلامتی و شادابی دست یابید. ضروری است از موانع درونی ای که شما را عقب نگه می دارند اجتناب کنید.

هنگامی که افکار و احساسات مخرب بر می خیزند به آنها توجه کنید و اجازه دهید مانند ابرهای آسمان عبور کنند و یا آنها را با چالش بکشید و ببینید تا چه اندازه واقع گرایانه هستند یا نیستند. افکاری را انتخاب کنید که شما را تشویق و تحریک می کنند تا عادات جدید در زندگیتان جای دهید.

 

 

ارسال شده در 7 فروردین 1396 توسط