احساسات و غذا: چه چیزی شما را می خورد؟

آنچه می خورید بر چگونگی احساس شما تاثیر می گذارد و آنچه احساس می نید بر چیزی که می خورید اثرگذار است. وقتی که  احساس خوبی نسبت به خود دارید در می یابید که تغذیه ی سالم برایتان آسان تر است و وقتی که احساس افسردگی، خستگی و یا غم می کنید هوس مصرف  غذاهایی را خواهید داشت که می دانید از نظر منطقی برایتان خوب نیستند اما تصور می کنید که به شما آسایش می بخشند. معمولا پس از خوردن آنها احساس بدتری پیدا می کنید زیرا  این کار تنها شما را آگاه می کند که بر آنچه می خورید کنترل ندارید. در عوض، خوردن غذای سالم به شما کمک می کند از نظر احساسی و جسمانی حس بهتری داشته باشید.

غذا شما را زنده نگه می دارد نقش غذا حیاتی است و بدن شما برای به دست آوردن نیروی مورد نیازش به آن احتیاج دارد. توجه به آنچه می خورید نشانگر آن است که احساس می کنید زندگیتان ارزشمند است اهمیت ندادن به این موضوع اغلب بیانگر این است که فاقد عزت نفس و حس هدفمندی می باشید. بنابراین غذا بازتابی فیزیکی از وضعیت درونی و احساسی شماست.

شناسایی جریانات احساسات نهفته در عادات تغذیه:

از نظر بیولوژیکی شما غذا می خورید تا سوخت مورد نیاز بدن خود را برای انجام فعالیت ها فراهم کنید. البته عمل خوردن بسیار فراتر از این است. غذا رابطه ی نزدیکی با احساسات دارد- آنچه می خورید بر احساسات شما تاثیر می گذارد و احساسات شما بر آنچه می خورید اثر دارد. شناخت رابطه ی بین غذا و احساسات اولین قدم برای تغذیه ی سالم است.

چگونگی تاثیر تغذیه بر وضعیت روانی:

مغز، غذاها و رفتارهای تغذیه ای ویژه ای را به لذت، غذاها و رفتارهای دیگر را به درد و رنج ارتباط می دهد. غذا اغلب به عنوان یک پاداش برای رفتار خوب و یا در یک موقعیت خاص ربط داده می شود: اگر بچه خوبی باشی، یک بستنی جایزه می گیری. معمولا سالروز تولد، ازدواج و سایر سالگردها را با کیک و شمع جشن می گیریم. زوج ها شام های عاشقانه ای را همراه هم صرف می نمایند تا بیشتر احساس صمیمیت کنند. شاید در کودکی به خاطر رفتاری بی ادبانه از یک خوراکی خوشمزه منع شده باشید. حتی شرکت های تبلیغاتی هم غذاهای خاصی را به موفقیت و احساسات مثبتی مانند عشق و یا آسایش نسبت می دهند.

اغلب مواقع غذایی که می خورید خلق و خویتان را تغییر می دهد. برخی غذاها شما را کسل و تنبل می کنند بعضی دیگر به شما نیرو می دهند. به عنوان مثال تحقیقات نشان می دهد رژیم غذایی مدیترانه ای که حاوی روغن زیتون، میوه و سبزیجات است برای سلامتی مفید می باشد اما شناخت واکنش بدن خود به غذاهای خاص نیز به همین اندازه اهمیت دارد. شما منحصر به فرد هستید.

از چگونگی تاثیر غذاهای خاص بر احساساتتان، از نظر بدنی و احساسی آگاه باشید. برای مثال شکلات حاو کافئین (یک محرک) است و ثابت شده است که در بیشتر مردم موجب نشاط می شود البته نه در همه ی افراد. تجربه ی خوردن شکلات از شخصی به شخص دیگر متفاوت است و به متابولیسم منحصر به فرد شما بستگی دارد. ممکن است یک نفر از خوردن شکلات احساس انرژی کند در حالی که شخصی دیگر دچار سردرد شود. پیامدهای احساسی خوردن شکلات نیز متفاوت است. ممکن است شکلات را به یک تجربه ی قدیمی نسبت دهید و آن را یک پاداش فوق العاده در نظر بگیرید و یا آن را خوراکی نامناسبی بدانید که باید مخفی اش کرد. به واکنش شخصی و منحصر به فرد خود نسبت به تمامی غذاهای مصرفیتان توجه کنید تا بتوانید فهرستی جامع از غذاهایی که موجب احساس خوب در وجود شما می شوند، تهیه کنید.

ارسال شده در 6 فروردین 1396 توسط