کالری و تغذیه

food

مواد مغذی، ترکیبات شیمیایی هستند که اعمال خاصی در بدن انجام می دهند. مواد مغذی علاوه بر فراهم کردن انرژی برای بدن، به عنوان عناصر سازنده و نگه دارنده بدن و هم چنین تنظیم کننده اعمال گوناگون آن به شمار می روند.
میزان انرژی مصرفی بدن با واحد کالری اندازه گیری می شود. یک کالری عبارتست از مقدار گرمایی که حرارت یک گرم آب را به اندازه یک درجه سلیسیوس بالا ببرد. مشابه آن یک کیلو کالری به مقدار گرمایی که درجه حرارت یک کیلوگرم آب را یک درجه افزایش دهد اطلاق می شود. در علم تغذیه منظور از کالری همان کیلوکالری است. کربوهیدرات ها، لیپیدها و پروتئین ها «مواد مغذی انرژی زا» هستند. این مواد در درون
سلول های بدن با فرآیند تولید انرژی تجزیه می شوند و انواع مشابهی از انرژی توسط آنها تولید می شود. انرژی موجود در غذاها بستگی به این دارد که چه مقدار کربوهیدرات، چربی و پروتئین در آن وجود داشته باشد. کربوهیدرات ها و پروتئین ها به مقدار برابر و حدود 4 کالری (کیلوکالری) در هر گرم انرژی تولید می کنند با این تفاوت که کارکرد اصلی پروتئین ها در بدن ساختن مواد پروتئینی از جمله عضلات می باشد. لیپیدها در بدن 9 کالری (کیلو کالری) در هر گرم انرژی تولید می کنند و اصطلاحا به آن ماده مغذی پر کالری یا پر انرژی می گویند. گاهی اوقات هم برای اندازه گیری انرژی از واحد کیلو ژول استفاده می شود که برابر 2/4 کیلو کالری است.

ارسال شده در 14 تیر 1395 توسط