نوپایان و غذا خوردن آنها

در بین نوپایان بازی کردن با غذایشان و وارسی آن و برداشتن غذا با دستان، له کردن آنها در میان انگشتان یا مالیدن غذا به لباس ها یا صندلی مخصوص غذا خوردن رایج است. برای نوپایان غذا با سایر مواد فرقی ندارد. و چیزی است که با آن بازی کرده و آنها را وارسی می کند. هر چند نوپایان هماهنگی دست و چشم بهتری نسبت به سنین پایین تر داشته و کنترل بیشتری بر روی دستان و انگشتانشان دارند اما خوردن هنوز یک عمل پیچیده محسوب می شود. تمیز خوردن در برابر لذت غذا خوردن از اهمیت کمتری برخوردار است. انتظار از یک کودک یک ساله برای  استفاده دقیق و تمیز از وسایل و ظروف غذا انتظار نامعقولی است. معمولا در سن سه سالگی کودک شما می تواند از قاشق و چنگال استفاده نموده و تمیزتر غذا بخورد.

تا زمانی که کودک شما بتواند با یک فنجان معمولی بطور کامل مایعات بنوشد (یعنی سن حدود 20 ماهگی) بهتر است از فنجان دردار استفاده نمایید. روی میز صندلی غذاخوری کودک یک دایره بکشید با  این کار می توانید به کودکتان کمک کنید و به او نشان دهید که فنجان خود را در آنجا قرار دهد.

شروع به بازی با غذا بعد از خوردن یک وعده غوعده غذایی کودکذایی گاهی اوقات علامت  این است که حوصله کودک از غذا سر رفته و به اندازه کافی غذا خورده است. در این موقع بهترین کار این است که به کودکتان اجازه دهید صندلی اش را ترک کند. اگر کمی بعد کودک برای غذا خوردن دوباره برگشت مساله ای نیست.

نوپایان  اغلب آدابی برای غذا خوردن خود پیدا می کنند. نظیر امتناع از خوردن یک غذای خاص مگر اینکه به طریق خاصی سرد شود یا مثلا همیشه خواستا راین هستند که با یک فنجان خاص آب بنوشند و مانند اینها. این آداب نمی تواند تغییر کند مگر کودک نسبت به آنها واکنش منفی نشان دهد. اغلب این آداب تا حدی بی ضرر می باشند. مگر باعث اختلال در مقدار غذای مورد نیاز کودک شده یا باعث از دست دادن سایر مواد لازم شود. البته این مسائل ارزش بزرگ کردن ندارد. اگر هویج به شکل قطعه قطعه خورده شود و به شکل ورقه ورقه شده آن دست نخورده باقی می ماند. این موضوع ارزش ناراحتی و جار و جنجال ندارد. اگر متوجه شدید که یک آداب خاصی در حال شکل گیری است و شما احساس می نید نمی توانید با آن کنار بیایید با استفاده از تغییر در رفتارهای روزمره کودکتان پیش از اینکه آن عادت کاملا جا بیفتد سعی کنید آن را عوض کنید. زمانی که یک آداب خاص شکل گرفت، تغییر آن بسیار مشکل است. اگر می خواهید آن را تغییر دهید باید خونسرد اما محکم باشید و خودتان را برای این مساله آماده کنید زیرا به میزان خاصی زمان و عزم و اراده نیاز خواهید داشت.

ارسال شده در 10 اسفند 1395 توسط