تغذیه بزرگسالان و خردسالان

نیازهای غذایی کودکان زیر 5 سال با بزرگسالان فرق می کند. به ویژه آنها به آهن و پروتئین بیشتری نیاز دارند. کاهش گوشت قرمز منبع (مناسبی) می باشد. از خیلی از این غذاها نسبت به ماهی یا مرغ خانگی که احتمالا بزرگسالان انتخاب می کنند خودداری می شود. اگر شما گوشت قرمز را در رژیم غذایی کودکتان انتخاب نمی کنید باید از مقدار زیادی غلات، آجیل ها، نانهای تقویت کننده و حبوبات و سبزیجات برگدار سبز که همه دارای منابع حیاتی مغذی هستند استفاده کنید.

دستورات رژیمی:

بایدها:

  • مطمئن باشید که کودکتان برای تامین همه نیازهای غذایی تنوع خوراکی خوبی دارد.
  • به معرفی غذاهای جدید ادامه دهید.
  • دوباره در مورد غذایی که قبلا کودکتان رد کرده است سعی کنید.
  • استفاده صحیح از مخلوط غذاهای تازه و راحت هر دو برای تنوع و اطمینان از اینکه شما زمان زیادی را برای آماده کردن غذاهایی که ممکن است رد شود سپری نکرده اید.

نبایدها:

  • دادن انواع آجیلها به کودکتان هنوز ممکن است باعث خفگی شود. صبر کنید تا کودکتان 4 یا 5 ساله شود.
  • دادن تخم مرغ آب پز نرم یا طرف تخم مرغی که یک طرف آن نپخته باشد. تخم مرغهای خام یا عسلی ممکن است منبع سالمونلا یا مسمومیت غذایی شود.
  • افزودن نمک یا شکر به غذای کودک.
  • زدن ادویه جات قوی به غذای کودک یا غذاهای داغ مثل خوراک لوبیای پر ادویه.

غذاهای خانواده:

ممکن است کودک شما به طور معمول زمان غذا خوردن در کنار بقیه اعضا خانواده در کنار میز بنشیند با این وجود حالا زمانی است که همه باید در کنار یکدیر غذا بخورند. شما می توانید از طریق گذاشتن یک صندلی بلند کنار میز روند ساده ای را پیش بگیرید تا اینکه کودکتان آنچه را که می گذرد مشاهده کند. برای حفظ لباسها از پیش بند پلاستیکی محکمی استفاده کنید و یک پارچه تمیز یا یک ورقه پلاستیکی را برای تمیز ماندن زمین زیر صندلی پهن کنید. بعد از آن کودکتان می تواند روی یک صندلی با یک حامل صندلی در صورت لزوم در جلو میز بنشیند.

صبحانه:

اولین وعده غذایی روز اهمیت دارد به خصوص اگر کودکتان خیلی فعال می باشد. بدرستی آنچه را که شما فراهم می کنید بستگی دارد به آنچه که بقیه اعضا خانواده برای صبحانه میل می کنند. انتخاب های مناسب باری نوپایان به خاطر سوق دادن به سمت ماست ترکیبی از میوه جات یا حبوبات به خاطر ارزش غذایی بالا، میوه جات مانند تکه های سیب پوست کنده، گلابی یا هلو، سالاد خشکبار با تکه های کوچک تست یا نان که تمام شب خیسانده شده باشد و صبحانه حبوبات با شیر آسان می باشد.

اگر خانواده شما از حبوبات برای صبحانه استفاده می کنند سعی کنید به کودکتان یک بسته شخصی برای پاک کردن حبوبات بدهید. همچنین بعد از آن این جعبه سرگرمی است. برای باز کردن همیشه غیر شیرینی ها و حبوبات را انتخاب کنید که مواد مغذی بهتری دارند و سبب خرابی دندانها نمی شوند.

نهار:

بسیاری از خانواده ها به علت اینکه یا سر کار هستند یا مدرسه می روند برای نهار دور هم نیستند به همین دلیل لازم است حتی اگر شده یک روز تعطیل یا حتی برای خوردن تنقلات، اعضای خانواده دور هم جمع شوند. در اوقات دیگر تکه کوچکی که از شب قبل مانده است را بخورید یا برای تهیه غذاهای انگشتی به خرید بروید. نان را به برشهای کوچک یا ساندویچ های کوچک تقسیم کنید که برداشتن آنها برای انگشتان کوچک کودکتان راحت باشد.

شام:

اگر این وعده غذایی دیر صرف شود کودک تحملش را از غذا خوردن با شما از دست می دهد. صرف غذا قبل از خواب معمولا خواب خوبی را در شب به همراه ندارد و هیچ کس دوست ندارد که از سر کار که می آید به طرف غذا هجوم ببرد در خیلی از خانواده ها بعد از اینکه بزرگترها غذا خوردند بچه های جوان از حمام کردن و داستان خواندن زمان خواب لذت می برند و احساس آرامش می کنند. اگر بچه های دیگری دارید یک شام زود ممکن است برای آنها پاسخی باشد. اگر مشکل است سعی کنید که کودکتان را مطمئن سازید که شما به او توجه دارید ممکن است در زمان غذا خوردنش در کنار او بنشینید و در مورد اتفاقات روزمره با او گپ بزنید و یا میوه یا ماستی که به عنوان دسر می خورد را تقسیم کنید.

ارسال شده در 8 اسفند 1395 توسط