دیابت و کم خونی

از نشانه های رایج برای کم خونی چه میزان اطلاع دارید این بیماریدر چه افرادی پدید می آید نشانه های کم خونی غالبا بی حالی و خستگی به شمار می روند دیابتی ها بیشتر در معرض کم خونی و عوارض ناشی از آن قرار دارند راهنمایی های متخصصین در این باره را در ادامه این بخش مطالعه کنید با ما همراه باشید .

متخصص دیابت با اشاره به اینکه هنگام ابتلای فرد به دیابت به دلیل بالا رفتن اوره خون و دفع پروتئین، کلیه‌ها دچار نارسایی می‌شوند، گفت: این مسئله سبب شده است هورمون محرک خون‌ساز در بدن تولید شود.

مهریار خسروشاهی ، در ارتباط با تأثیر دیابت در بروز کم خونی اظهار داشت: بر اساس تحقیقات دانشمندان مشخص شده است دیابت یکی از بیماری‌های شایع است که باعث کم‌خونی افراد می‌شود.

وی افزود: از آنجایی که کلیه‌ها یکی از اعضای محرک خون‌ساز هستند؛ در هنگام ابتلای فرد به دیابت به دلیل بالا رفتن اوره خون و دفع پروتئین دچار نارسایی می‌شوند و هورمون محرک خون ساز تولید نمی‌کنند.

متخصص دیابت افزود: با بالا رفتن اوره خون و دفع پروتئین، فرد دچار بی‌حالی , بی اشتهایی, ورم صورت و اندام‌ها, کبودی و خارش بدن,تنگی نفس و بی حسی دست، پا و صورت می‌شود.

خسروشاهی با اشاره به اینکه کم خونی از شایع‌ترین یافته‌های آزمایشگاهی در بیماران دیابتی است، گفت: بیماران دیابتی در مقایسه با بیماران غیر دیابتی درجه‌های بیشتری از شیوع و شدت آنمی را در هر میزانی از عملکرد کلیوی دارا هستند.

وی در ادامه به موضوع رژیم غذایی گیاهی و تأثیر آن در بیماران دیابتی اشاره کرد و عنوان داشت: رژیم غذایی گیاهی از ابتلا به بیماری قلبی و دیابت نوع دو پیشگیری می‌کند و بر اساس تحقیقات جدید، رژیم غذایی گیاهی خطر ابتلا به بیماری قلبی و دیابت نوع 2 را کاهش داده و به داشتن وزن مناسب کمک می‌کند.

متخصص دیابت خاطرنشان کرد: محققان داده‌های حاصل از تحقیقات صورت گرفته بر روی تغذیه گیاهی و ابتلا به بیماری‌ها را مورد بررسی قرار داده‌اند که نتایج نشان می‌دهد کسانی که رژیم غذایی گیاهی را دنبال می‌کنند، تقریباً 20 تا 25 درصد خطر ابتلا به بیماری قلبی و دیابت نوع 2 در آنها کاهش می‌یابد.

خسروشاهی گفت: همچنین کسانی که رژیم غذایی گیاهی را دنبال می‌کنند سطح کلسترول و فشار خون پایین‌تری دارند و پیروی طولانی مدت از رژیم غذایی گیاهی سبب کمک به داشتن وزن مناسب‌تر خواهد شد.

فارس

 

ارسال شده در 11 اسفند 1395 توسط