چطور به کودکتان غذا بدهید

 

1- به کودکتان مقداری از شیر خودتان یا شیر خشک بدهید. سپس کودکتان را روی پایتان بنشانید و از انحنای بازویتان به عنوان تکیه گاه استفاده کنید. سر کودکتان باید بالا باشد تا بلعیدن برایش ساده تر باشد.

2- از یک قاشق پلاستیکی کوچک استفاده کنید. مقدار کمی پوره داخل آن ریخته و به آرامی به طرف لبهای کودکتان ببرید. بعضی از کودکان هنگامی که قاشق را به دهانشان نزدیک می کنید به طور خودکار دهانشان را باز می کنند. اما اگر این طور نشد دهانتان را باز کنید اغلب کودکتان از شما تقلید می کند.

3- در حالی که نوک قاشق در دهان کودکتان قرار دارد به آرامی قاشق را بالا بگیرید تا پوره داخل دهان او بریزد مراقب باشید آن را به داخل فشار ندهید زیرا ممکن است کودکتان عق بزند و ناراحت شود. اغلب کودکان در ابتدا گیج شده و نمی دانند که با غذا چه کنند، بنابراین صبور باشید اغلب اولین عکس العمل بیرون دادن غذا می باشد اما فقط به آرامی آن را جمع نموده و دوباره سعی کنید.

4- اگر اولین قاشق غذا به خوبی توسط کودک خورده شد پیش از اینکه بقیه شیرتان یا شیشه را به او بدهید یک قاشق دیگر غذا دهید. اگر کودکتان گریه کرد یا به نظر ناراضی آمد او را مجبور به خوردن نکنید. به سادگی بقیه شیرتان یا شیشه را به او بدهید و روز دیگر مجدا سعی کنید. هیچ عجله ای نیست این مزه های اولیه فقط برای آشنا کردن کودک بوده و هنوز غذای اصلی کودکتان از شیر تامین می شود.

کار را برای خودتان ساده کنید:

اگر کودکتان خیلی گرسنه است بهتر است ابتدا مقدار کمی از شیر خودتان یا شیر خشک به او بدهید سپس جامدات به او بخورانید. یک کودک گرسنه احتمال کمتری وجود دارد که برای خوردن با یک شیوه جدید همکاری کند و موجب ناکامی خواهد شد. و این می تواند باعث نفرت هر دوی شما نسبت به این تجربه شود.

چند وعده غذا در روز به کودکتان بدهید:

در ابتدا شما جامدات را فقط یک بار در روز به کودکتان بدهید بهتر است این یک بار وقت نهار باشد. وقتی کودکتان به این روش عادت کرد و نشان داد که از خوردن غذای جامدش لذت می برد. آنگاه می توانید در وقت شام یا صبحانه دومین وعده غذایی را به کودک بدهید. همان رویه اولین وعده غذایی را ادامه دهید. پس از یک هفته یا بیشتر سعی کنید سومین وعده غذایی را به او بدهید. این موجب خواهد شد کودک شما به خوردن سه وعده غذا در روز عادت کرده و شروعی خواهد بود برای وفق دادن خود به زمان غذای خانواده.

ارسال شده در 4 اسفند 1395 توسط