روشهای مناسب برای پختن غذای کودک

شامل: جوشاندن، بخار دادن، گرم کردن، داغ کردن، یا مایکروفر کردن است اما از سرخ کردن و تنوری کردن اجتناب کنید زیرا آن ها چربی را در بر می گیرند. شما نباید شکر و نمک را به آبی که برای درست کردن غذا از آن استفاده می کنید اضافه کنید.

  • جوشاندن: میوه و سبزیجات را آماده کنید و آنها را در یک قابلمه کوچک با مقدار کافی آب جوشیده بگذارید و درب آن ها را بپوشانید. با آتش ملایم بپزید تا نرم شود. آب سبزی را بگیرید. مقدار کمی آب را از غذایی که درست کردید نگه دارید تا غذا مرطوب شود.
  • بخار دادن: میو و سبزیجات را آماده کنید. آنها را در صافی بخارپز بریزید. بخار دهید تا نرم شود (معمولا 10 دقیقه کافی است) سپس از صافی درآورید و بالا نگهدارید تا آب آن گرفته شود.
  • مایکروویو: میوه و سبزیجات را طبق دستور بالا بخار دهید و در ظرفی با مقدار کافی آب که رویش را آب گرفته باشد داخل مایکروویو قرار دهید. ظرف را بپوشانید و برای سه دقیقه در مایکروویو را ببندید و آن را در درجه بالا قرار دهید. سر ظرف را بردارید و سپس بهم بزنید و دوباره سر ظرف را گذاشته و دو دقیقه دیگر بگذارید بپزد. تا مطلوب و خوشمزه شود. زمان پخت غذا ممکن است متفاوت باشد. به نوع مایکروویو و همین طور به نوع میوه و سبزیجات بستگی دارد.

هنگامی که غذا پخته شد آن را با همزن برقی یا دستی یا با قاشق له کرده و آن را پوره کنید. سپس مقداری شیر، شیر خشک، عصاره میوه شیرین نشده یا مقداری مایع برای رقیق کردن پوره به آن بیافزایید.

مزه غذاها: اولین مزه ها باید نرم و خیلی رقیق باشد مانند خامه غلیظ، اطمینان حاصل کنید که در غذای کودکتان تکه بزرگتری وجود نداشته باشد که موجب خفگی او شود. همانطور که کودکتان به جامدات عادت می کند شما می توانید کم کم مزه ها و غذاهای مختلفی را به رژیم غذایی او بیفزایید.

ارسال شده در 3 اسفند 1395 توسط