آمادگی برای تغذیه جامدات کودک

هر کودکی یک فرد خاص است. بنابراین زمان شروع جامدات هنگامی است که کودک شما به نظر آماده است نه بر طبق یک تاریخ دقیق و تعیین شده. در گذشته به مادران توصیه می شد دادن غلات را به کودکشان در حدود 6 ماهگی شروع کنند و حتی تا مدتی پیش، کارشناسان به مادران توصیه می کردند تا مزه غذاهای جامد را در سه ماهگی به کودکان بچشانند. اکنون به این نتیجه رسیده اند که هر دوی این کارها غیر ضروری است و بالقوه مضر است.

زمان شروع:

زمان دقیقی که کودک نیاز به شروع جامدات دارد متفاوت است. اما شروع آن قبل از چهار ماهگی غیر معمول است. در شش ماهگی، کودک شما باید از مخلوطی از غذاهای مختلف استفاده کند. مقدار زیادی از جامدات در این سن ضروری نیست. زیرا که شیر به عنوان منبع اصلی تغذیه برای کودکان شش تا نه ماه ادامه دارد. مقداری وقت صرف کنید تا توسط کودکانتان راهنمایی شوید.

آمادگی برای جامدات:

درباره جامدات فکر کنید اگر کودک شما:

  • حداقل چهار ماه دارد و وزنش دو برابر هنگام تولدش شده است.
  • ظاهرا تنها با تغذیه از شیر سیر نمی شود.
  • شروع به تقاضای تغذیه بیشتری می کند.
  • شروع به بیدار شدن در شب می کند در حالی که قبلا به طور کامل می خوابید.
  • شروع به ابراز علاقه به آنچه که شما می خورید می کند.
  • چیزهایی مانند جغجغه را در دهانش می کند و می جود.
  • می تواند پورۀ رقیق را در دهانش نگهدارد.

پنجره فرصت ها:

تمام بچه ها یک دوره حساسیت زمانی دارند که در طی آن آمادگی آموختن یک فعالیت جدید مثل غذا خوردن با قاشق را دارند. اگر این فرصت از دست برود کودک ممکن است برای فراگیری این مهارت جدید بعدا دچار مشکل شود.

عوامل متعددی در حدود چهار ماهگی با هم مصادف شده و این زمان را برای شروع تغذیه با جامدات مناسب نموده است. در این بین معمولا وزن کودک دو برابر وزن هنگام تولدش شده است و نیازهای متناسب کودک برای انرژی و مواد مغذی به حدی افزایش می یابد که دیگر شیر به تنهایی نمی تواند پاسخگوی این نیازها باشد. در این سن همچنین دستگاه گوارش و کلیه های کودک به حد کافی رشد کرده تا با غذایی غیر ا ز شیر نیز دچار مشکل نشود. و بعضی از کودکان در طول شب بدون اینکه برای خوردن شیر اضافه بیدار شوند به طور کامل می خوابند.

در چهار ماهگی در سیستم عصبی و ماهیچه ای کودک شما هماهنگی بوجود می آید و باعث می شود تا او بتواند در صندلی هایی که پشتی دارند بنشیند. همچنین واکنش غیر ارادی و ذاتی کودک برای بیرون انداختن غذاهای جامد و سایر اشیاء از دهان با استفاده از زبان که واکنشی است برای جلوگیری از خفگی کودک در ماههای اولیه زندگی شروع به ناپدید شدن می کند.

علاوه بر این حالا کودک شما می تواند سر خود را بالا نگه دارد که این خود به معنای این است که غذاهای جامد می تواند در دهان کودک از جلو به عقب حرکت کرده و بلعیده شود.

 

ارسال شده در 3 اسفند 1395 توسط