استفاده از قرص های ضد بارداری

1- این قرص ها در مرکز بهداشت به صورت رایگان و در داروخانه ها به قیمت ارزان عرضه می گردند.

2- قرص ضد بارداری به ندرت موجب عوارض گوارشی از قبل تهوع می گردد و هضم و گوارش آن به راحتی انجام می گیرد.

3- موجب کاهش خونریزی قاعدگی می شود.

4- مصرف دقیق قرص های ضد بارداری احتمال ابتلا به سرطان رحم را کاهش می دهد.

5-  اثر محافظتی قرص های ضد بارداری در ابتلا به غده های خوش خیم پستان نیز اثبات شده است.

6- کیست تخمدان یکی از بیماریهای شایع زنان است که موجب نامرتب شدن عادت، عقب افتادن قاعدگی، نازایی، خونریزیهای شدید می شود. قرص های ضد بارداری نه تنها موجب پیشگیری از ایجاد کیست می شوند بلکه کست های ایجاد شده را نیز از بین می برند. به  همین علت برای درمان کیست های کوچک از قرص ضد بارداری استفاده می شود.

7- مصرف قرص ها موجب کاهش احتمال ابتلا به عفونت داخلی لوله های رحم یا سوزاک یا عفونت کلیه می شود.

8- مصرف قرص ضد بارداری احتمالا از پیدایش سرطان تخمدان پیشگیری می کند.

9- خانمی که حداقل 6 ماه به طور مرتب از قرص ضد بارداری استفاده کرده باشد در سنین یائسگی احتمال ابتلای وی به پوکی یا نرمی استخوان کم است.

10- بر اساس مطالعاتی که انجام گرفته است معلوم شده که خانم هایی که از قرص های ضد بارداری استفاده می کنند به طور کلی نسبت به سایر خانم ها کمتر بیمار یا بستری می شوند و به بیان دیگر مقاومت بدنی آن ها بالاتر است.

11- بسیاری از خانم ها از دو تا چهار روز پیش از قاعدگی دچار حالت عصبانیت، تحریک پذیری، بی قراری و بهانه جویی می شوند که در پزشکی به آن نشانگان پیش قاعدگی می گویند. مصرف قرص های ضد بارداری بسیاری ا ز موارد موجب بهبود نسبی این حالات شده است.

12- برخی خانم ها در روزهای خونریزی قاعدگی، به ویژه روز اول دچار درد در قسمت پایینی شکم و دستگاه تناسلی و کمر خود می شوند که با مصرف قرص های ضد بارداری این عارضه نیز اگر ناشی از عفونت نباشد تا حد زیادی برطرف می گردد.

13- مصرف قرص ضد بارداری به ویژه نوع دیان یا LD در 80 تا 90 درصد موارد موجب بهبود چشمگیر جوش های صورت و آکنه می شود و رشد موهای زاید صورت را متوقف می نماید.

14- ثابت شده است که ریزش مو، کهیر یا حساسیت در بسیاری از خانم ها در اثر مصرف قرص های ضد بارداری بهبود می یابد. البته در موارد نادری ممکن است قرص موجب ریزش مو یا کهیر یا اگزما شود که خوشبختانه غالبا زودگذر است و خودبخود بهبود می یابد.

ارسال شده در 24 بهمن 1395 توسط