تاثیراستفاده از قرص های ضد بارداری

یکی از شیوه های بسیار موثر و قابل اطمینان در جلوگیری از بارداری که شاید بتوان آن را در زمره ی بهترین راه های جلوگیری دانست چرا که باعث جلوگیری از تخمک گذاری شده و به این طریق از حاملگی جلوگیری می کند، قرص های حاوی هورمون های زنانه ی پروژسترون و استروژن است که در انواع مختلف آن مقدار و نوع هورمون ها متفاوت است. ولی باید حتما برای استفاده از هرگونه قرصی با پزشک متخصص مشورت کرد. از رایج ترین قرص های مصرفی ضد بارداری می توان از HD , LD و قرص دیان نام برد که خانم ها با مراجعه به پزشک و معاینه های دقیق می توانند متناسب با وضع بدنی و روحی خود از یک نوع قرص استفاده کنند. در قرص های LD مقدار هورمون استروژن بیشتر از پروژسترون است و در مقایسه با HD قرص تقریبا ضعیفی است و معمولا برای کسانی که مبتلا به جوش صورت هستند تجویز می شود. اصولا خانم های جوان بسیار تمایل به مصرف قرص دارند زیرا مصرف قرص ها باعث نترل بی نظمی های قاعدگی و هم چنین کاهش دردهای عادت ماهیانه می شود. علاوه بر این مصرف قرص های ضد بارداری ابتلا به سرطان رحم و سینه را بسیار کاهش می دهد. هم چنین کسانی که از خون ریزیهای شدید در دوران قاعدگی رنج می برند میزان خونریزی آن ها با مصرف قرص ها بسیار کم می شود لذا می تواند عاملی برای جلوگیری از کم خونی نیز محسوب شود هم چنین مصرف قرص های ضد بارداری، بدن را از عفونت های انگلی و حتی رحمی محفوظ می دارد. هم چنین گاهی نیز درمانی برای انواع کیست های رحمی و تخمدانی و تومورهای رحمی به حساب می آیند. ولی با این وجود گاهی مصرف این قرص ها برای برخی از خانم ها مناسب نیست خصوصا کسانی که سیگار می کشند یا دچار بیماریهای قلبی و عروقی یا دیابت هستند چون مصرف این نوع قرص ها همراه با بیماریهای دیابتی باعث بروز بیماریهای عروقی و گاهی تشدید بیماری ها می شود. در بعضی  افراد باعث لخته شدن خون می گردد هر چند که قرص های پروژسترونی کم خطر می باشند.

علاوه بر مضراتی که گفته شد مصرف این قرص ها دارای عوارض جانبی است که ممکن است بعد از مدتی به خودی خود این عارضه از بین برود و یا کم شود. عارضه هایی که در اثر مصرف قرص ها به وجود می آید عبارتند از: افزایش فشار خون، سرگیجه، حالت تهوع، سردرد و افزایش وزن بدن و حتی تغییراتی در اندازه ی پستان ها و افزایش حجم آن ها. هم چنین مصرف قرص های ضد بارداری در زنانی که در حال شیردهی هستند گاهی منجر به کم شدن شیر می گردد. علاوه بر این مصرف قرص های مذکور ممکن است باعث پا درد و هم چنین ناراحتی های کبدی و ایجاد سنگ های صفرایی شود. مصرف این قرص ها گاهی منجر به کم اشتهایی، افسردگی و کاهش میل جنسی می شود. ولی مهم ترین عارضه ای که برای این قرص ها شناخته شده است لخته کردن خون می باشد. خصوصا در قرص هایی که حاوی مقدار زیادی استروژن هستند این عارضه بیشتر بروز می کند و لخته شدن خون خطری بسیار جدی است که گاهی باعث فلج های مغزی و سکته های قلبی می گردد.

اثر این قرص ها بر ناراحتی هایی چون میگرن متفاوت است. گاهی باعث بهبود دردهای میگرنی و گاهی باعث بدتر شدن بیماریهای میگرنی می گردد. اما این قرص ها می توانند باعث جلوگیری و یا بهبود سرطان های آندومتری در زنان شوند. هم چنین این قرص ها زنان را از مبتلا شدن به سرطان های تخمدان محافظت می کند چون مصرف این قرص ها باعث جلوگیری از تخمک گذاری برای مدتی می شود. برخی از خانم ها قرص ها را به طور موقتی و برای تاخیر در عادت ماهیانه به کار می برند. به هر حال مصرف این قرص ها برای برخی افراد مناسب نیست و سلامت ان ها را به خطر می اندازد.

ارسال شده در 24 بهمن 1395 توسط