روش های ضد بارداری

داشتن فرزند سالم آرزوی هر پدر و مادری است و زندگی بدون فرزند به گفته ی بعضی از زوج ها زندگی سرد و بی روح و چه بسا بی هدفی خواهد بود. شاید بهتر است بگوییم که یکی از اهداف ازدواج تولید نسل است که خود مایه ی تکامل زن و مرد خواهد شد. معمولا میل به داشتن فرزند در خانم ها به طور فطری و غریزی بیشتر از مردان است. یکی از دلایل اشتیاق زنان این است که از لحاظ طبیعی، ساختمان بدن زن آماده برای تولید فرزند آفریده شده است. به عقیده ی گروهی هر زن به طور فطری و بالقوه مادر است و هنگامی که به طور بالفعل مادر شد می توان او را زنی کامل نامید. به طور کلی عشق مادر شدن در زن بنا به احتیاجات بدنی و روحی اوست و از لحاظ غریزی، زنان تمایل به حفظ و نگهداری موجودی ضعیف دارند و گاهی این حس را حتی نسبت به شوهر خود ابراز می کنند. بنابراین میل به مادر شدن به طور غریزی در زن نهفته است و یکی از مصائبی که زن با آن مواجه می شود نازایی اوست که باعث می شود زن در خود احساس کمبود و نقص بکند ولی آرزوی فرزنددار شدن در مردان بیشتر جنبه ی منطقی دارد. علاوه بر ت مایل به تولید نسل که به طور فطری چه در مرد و چه در زن نهفته است گاهی ا وقات مردها برای حفظ زندگی زناشویی خود و محکم کردن پایه ی زندگیشان دوست دارند صاحب فرزند شوند یا برای روزگار پیری خود به فکر چاره جویی می افتند یا حتی بعضی مردها با این فکرند که وارثی بعداز خود به جا بگذارند.

گاهی نیز به  علت علاقه به زن خود و به خاطر او آن ها هم طالب اولاد می شوند و هنگامی که زن و شوهری متوجه شدند که فرزند دار نخواهند شد زندگی به کام آن ها بسیار تلخ می شود و چه بسا ممکن است زندگی آن ها به مخاطره بیافتد. خصوصا این امر بر خانم ها تاثیرات سوء داشته و باعث ناراحتی های عصبی خواهد شد. ولی گاهی همین پدر و مادر با این اشتیاق وافر برای فرزنددار شدن بدون کمترین اطلاعاتی از مسئولیت پدر و مادری مبادرت به فرزند دار شدن کرده و نمی دانند که با این بی آگاهی چه قماری با آتیه و سرنوشت فرزندشان می کنند. اگر در این راه شکست بخورند فرزندشان را نیز مغلوب و بدبخت خواهند ساخت. پس تولید نسل اگر به صورت آگاهانه و عاقلانه و با پیش بینی های دقیق توام باشد مایه ی تکامل زن و مرد می شود ولی در غیر این صورت جز ناراحتی و تلخ کامی چیزی برای خانواده ها در بر نخواهد داشت و چه بسا باعث از هم پاشیدگی کانون خانواده و ایجاد نزاع و بگومگو در بین زن و شوهر شود. دلایل منع آبستنی بسیار است. گاهی بارداری برای تندرستی زن مناسب نیست و سلامت او را به خطر می اندازد و باعث حاد شدن بسیاری از بیماری ها در شخص آبستن می شود. بیماریهایی چون امراض مسری، سل و بیماریهای دیابت و حتی ناراحتی های قلبی وخیم و بسیاری از امراض مقاربتی چون سوزاک، حتی برای جنین نیز بسیار خطرناک است و در این زمان است که زن از آبستن شدن منع می شود. گاهی نیز برخی از افراد از سلامت جسمی برخوردارند ولی از لحاظ مادی و فقر و تنگدستی منع آبستنی لازم است و داشتن فرزند زیاد نه تنها از مشکلات زندگی آن ها نمی کاهد بلکه باعث بروز مشکلات جدیدی نیز خواهد شد لذا بهتر است که این گونه خانواده ها به جای داشتن چندین فرزند، یک یا دو فرزند داشته باشند تا بتوانند به بهترین نحو چه از لحاظ فرهنگی و چه از لحاظ مادی به آن ها رسیدگی کنند.

گاهی نیز اتفاق می افتد خصوصا در میان زوج های جوان، که زن و مرد هر دو در آغاز زندگی گرفتار کارها و مشاغل سختی هستند تا بتوانند زندگی خود را سر و سامانی دهند و مجبورند که بچه دار شدن را تا زمانی به تاخیر بیاندازند. گاهی نیز در پی زایمان های پی در پی برای سلامت زن منع آبستنی لازم و ضروری است. چون بعد از هر زایمانی، حداقل 18 ماه باید طول بکشد تا مادر بتواند مزاج و بنیه خود را تقویت کند و خود را برای زایمان بعدی آماده کند. این وقفه هم برای مادر و هم برای رشد کودک ضروری است. گاهی نیز بعضی از امراض از پدر و خصوصا از مادر به فرزند منتقل می شود. امراضی مانند سوزاک، سفلیس و حتی تالاسمی باعث آسیب رساندن به کودک می شود و پدر و مادر باید در این گونه مواقع تا بهبودی کامل از فرزند دار شدن خودداری کنند.

پس زوج ها باید در مورد راه های جلوگیری از آبستنی اطلاعات کافی داشته باشند. از دیر باز راه های گوناگونی برای جلوگیری از بارداری وجود داشته که برخی خطرناک و برخی بی خطرند و هنوز راهی که به طور صد در صد بدون خطر و عارضه باشد کشف نشده است.

به عقیده ی پزشکان متخصص، بهترین زمان برای بچه دار شدن بین سن 30-25 سال است و از حاملگی اول بعد از سن 25 سالگی نباید به مدت زیادی خودداری کرد. هر چند که جلوگیری از حاملگی باعث نازایی نشده و تا کنون دلایلی مبتنی بر این امر مطرح نشده است ولی حتی اگر نازایی به علت های دیگر نیز باشد تا مدتی که زن از آبستنی جلوگیری می کند نازایی مخفی می ماند و زن از نازایی خود بی اطلاع می ماند.

ارسال شده در 23 بهمن 1395 توسط