مراقبت بعد از بدنیا امدن بچه

بعد از نه ماه تحمل بار سنگین، بدن فرسوده و ضعیف مادر، احتیاج به تجدید قوا دارد و این رفع نقاهت ممکن است مدت زیادی طول بکشد.معمولا آلت تناسلی بعد از چندین روز التیام می یابد ولی حتی اکنون نیز در بعضی از خانواده ها خصوصا در میان روستائیان دیده می شود که زائو بعد از زایمان شروع به فعالیت های سنگین می کند و کارهای گذشته را از سر می گیرد. معمولا در میان این اقشار استراحت معنی ندارد و این گونه زنان بعد از زایمان فورا شروع به کارهای عادی می کنند. ولی پزشکان بر ین عقیده اند که بدن زن خصوصا آلت تناسلی و رحم بعد از مدتی تحمل بار سنگین و فشارهایی که برای زایمان این قسمت بدن متحمل می شود احتیاج به مراقبت، استراحت و تقویت دارد و در اثر ناآگاهی ممکن است اثرات سوئی از قبیل افتادگی رحم برای زن پیش بیاید. هر چند که خود پزشکان با استراحت مطلق بعد از زایمان مخالف هستند و ماندن زیاد در بستر باعث جمع شدن خون در رگ ها و ورم دست و پا می شود ولی ماساژهای مکرر تا چهار روز می تواند این عارضه را رفع کند. یکی دیگر از مواردی که باید زائو رعایت کند و در درمان آن بکوشد، رفع یبوست است. معمولا جدار معده در هنگام بارداری به علت فشارهای سنگین و عدم فعالیت جمع شده و به خوبی کار نمی کند و در صورتی که این عارضه بهبود نیابد منجر به ناراحتی ها و امراض دیگری می شود. رحم نیز به خاطر خارج شدن کودک، بزرگتر از حالت عادی می شود که بعد از مدت یک ماه به حالت اولیه بر می گردد.

یکی دیگر از مواردی که باید متذکر شویم این است که زن باید مراقب آبستنی بعدی باشد. زیرا اگر بلافاصله بعد از زایمان زن دوباره باردار شود هم جان خود و هم سلامتی کودکش به مخاطره می افتد. بهتر است حداقل مدت 2 سال از زایمان بگذرد تا مادر سلامت خود را بازیابد و در اینمدت تجدید قوا بکند. معمولا مادر در زمان شیردهی قاعده نمی شود و این روندی طبیعی است. در این دوره زن میل به نزدیکی ندارد و یا میل او به مجامعت کم می شود. مرد نیز باید این مسئله را درک کند که زن در اثر بارداری، فشار زایمان و سپس شیردهی، بسیار فرسوده و ضعیف گشته و اصرار زیاد بر مجامعت گاه باعث انزجار زن از مسئله ی آمیزش می شود. پس بهتر است مرد در این مدت بسیار با زنش مدارا کند و همراهی راستین برای زنش باشد. مجامعت تا یک هفته بعد از زایمان عملی بسیار خطرناک است و در این زمان آلت تناسلی زن آمادگی زیادی برای واگیری امراض دارد. آمیزش تا زمان بهبود رحم و به حالت طبیعی در آمدن آلت تناسلی زن بسیار کاری خطرناک است. معمولا بعد از گذشت یک ماه از زایمان آلت تناسلی زن بهبود می یابد و آمیزش بدون خطر است.

یکی دیگراز عوارض بعد از زایمان تب شیر است که مهم ترین عامل این بیماری، رعایت نکردن بهداشت و یا میکروبی شدن زخم است و هیچ گونه ربطی به شیر ندارد. در این مورد حتما باید به پزشک مراجعه کرد و در بهبود این عارضه کوشید زیرا ممکن است باعث بیماریهای سخت و مهلک گردد.

ارسال شده در 23 بهمن 1395 توسط