چگونه دوران بارداری را بدون خطر سپری کنیم

برای این که دوران بارداری را بدون هیچ گونه عارضه و خطری سپری کنید باید:

1- از خوردن شیرینی های خامه دار و پرخوری کردن که باعث افزایش وزن بی اندازه می شود خودداری نمائید.

2- از مصرف سیگار، قهوه و مشروب جدا بپرهیزید نوشیدن چای را به حداقل رسانده و به جای آن از آب میوه، آب سبزیجات و… استفاده نمایید.

3- در برنامه ی غذایی خود حتما شیر، مواد گوشتی، تخم مرغ، سبزیجات و میوه های تازه را بگنجانید.

4- کمتر در بستر بمانید انجام ورزش های سبک مثل پیاده روی برای این دوران بسیار مناسب است.

5- در صورت مشاهده ی هرگونه لکه ی خونی چه به مقدار کم و چه به مقدار زیاد به پزشک مراجعه کنید.

6- از افراط در آمیزش بپرهیزید.

7- اکثر خانم ها در دوران حاملگی مقداری ورم در دست و صورت و پای خود احساس می کنند این ورم اگر مختصر باشد جای هیچ گونه خطری نیست و به تدریج رفع می گردد. ولی اگر ورم دست و پا و صورت بسیار زیاد و همراه با افزایش وزن بی حد باشد باید فورا به پزشک مراجعه کرد چون امکان مسمومیت آبستنی وجود دارد که این مسئله باعث ازدیاد فشار خون و بالا رفتن آلبومین در ادرار می شود.

8- خانم های آبستن باید از هرگونه فعالیتی که باعث خستگی زیاد می شود اجتناب کنند. خصوصا انجام فعالیت های سخت در ماه های آخر آبستنی بسیار خطرناک می باشد.

یکی از نکاتی که بسیار در آبستنی ها مهم است مقدار وزن نوزاد است که گاهی برای برخی از خانواده ها بی اهمیت است باید این نکته را متذکر شویم که هر چه قد و وزن نوزاد کمتر باشد بیشتر دست خوش بیماری می شود. مقاومت جسمی کودک در مقابل هرگونه ناخوشی و میکروب ضعیف است و یکی از عوامل مهمی که می تواند رشد و اندازه ی کودک را تحت تاثیر قرار دهد فعالیت های سختی است که مادر در زمان بارداری انجام می دهد و حتی این فعالیت ها ممکن است سبب تولد زودتر از موعد کودک شود و در نتیجه کودک نارس و با وزن و اندازه ی غیر طبیعی به دنیا بیاید. زنان باردار باید در سه ماه آخر بارداری که احتمال سقط جنین بیشتر است، از انجام فعالیت های سخت بپرهیزند.

مطالبی که گردیده به این معنا نیست که زن آبستن مدت نه ماه بارداری را فقط در بستر استراحت کند. انجام کارهای مختصر در منزل، پیاده روی کوتاه در هوای آزاد و انجام ورزش های سبک بسیار در سلامت مادر و کودک مهم و موثر است.

ارسال شده در 23 بهمن 1395 توسط