دلایل مهم ترشحات غیر طبیعی در خانمها

 

از دیگر بیماریهای زنان می توان به ترشحات غیر طبیعی اشاره کرد. معمولا خانم ها به طور طبیعی دارای ترشحاتی از نواحی مهبلی خود هستند که مقدار آن بسیار کم است و گاهی ممکن است با تغییر هورمون ها در دوران قاعدگی، قبل و بعد از آن این مقدار زیاد شود.

حتی گاهی مواقع بعضی از خانم ها در زمان تخمک گذاری نیز دارای این ترشحات غلیظ هستند ولی اگر این ترشحات به طور دائم باشد و هم چنین به صورت زردرنگ و عفونی (بعضی مواقع بوی عفونی از آن استشمام می شود) می تواند جزء بیماریهای زنانه محسوب شود و گاهی دلیل آن عفونت دستگاه تناسلی است که باعث سوزش و ناراحتی و خارش و حتی گاهی اوقات هنگام نزدیکی نیز باعث ناراحتی می شود. ممکن است علت این بیماری استفاده کردن از مواد اسپرم کش برای جلوگیری از بارداری و حتی استفاده از IUD و سایر وسایل جلوگیری باشد که باعث تحریک آلت زن شده و منجر به خروج ترشحات غیر عادی می گردد. بعضی مواقع نیز این بیماری به علت رعایت نکردن بهداشت و نظافت است. البته برای بهداشت و نظافت احتیاجی به شستن داخل مهبل و مواد ضد عفونی کننده نیست. چون گاهی خود این مواد باعث ایجاد آلرژی می شود. ولی اگر مقدار ترشحات زیاد و غیر طبیعی باشد باید به پزشک مراجعه کرد و تحت درمان قرار گرفت. علاوه بر استفاده از داروهایی که باید با تجویز پزشک استعمال شود لازم است شخص بیمار به تقویت مزاج و بنیه ی خود به وسیله ی یک رژیم غذایی مناسب و سالم نیز بپردازد. گاهی شستن فرج با مقداری آب و نمک باعث جلوگیری از ترشحات مهبلی می گردد.

قاعدگی، طلایه ی بلوغ دختر است. معمولا خانم ها از سن 14 سالگی تا حدود 40 سالگی به طور منظم قاعده می شوند. گاهی در برخی از خانم ها دیده شده که این دوره قاعدگی از سنین بالاتر و گاهی در مناطق گرمسیر از سنین پایین تر شروع می شود. این مورد بلوغ زودرس، در خانواده های مرفه و کسانی که از لحاظ تغذیه و خوراکی تامین هستند نیز صدق می کند. فاصله ی دوره قاعدگی یا به عبارت دیگر زمان بین دو قاعدگی در خانم ها متفاوت است و ممکن است از 26 تا 30 روز طول بکشد. در برخی از خانم ها به صورت 4 هفته یک بار است. ولی این ترتیب زمانی همیشه منظم نیست و گاهی اختلال هایی در آن دیده می شود.

ارسال شده در 22 بهمن 1395 توسط