لزوم آشنایی با راههای پیشگیری از امراض مقاربتی

یکی از علت های مهم شیوع بیماریهای مقاربتی را می توان بی اطلاع بودن افراد مبتلا از بیماری و نوع آن و هم چنین مبادرت نکردن به معالجه ی بیماری دانست. گاهی اوقات افراد مبتلا از روی نادانی یا از روی ترس از معالجه کردن بیماری خود سر باز می زند یا مبادرت به مصرف داروهایی بدون تجویز پزشک می کنند که بسیاری از این داروها می تواند بیماریشان را وخیم تر کند. بیماریهای مقاربتی همانند سایر بیماریهای دیگر احتیاج به معالجه دارد و معالجه ی این بیماریها باید حتما نظر پزشک انجام گیرد.

مبتلایان به این بیماریها باید بدانند که در موقعیت بسیار خطرناکی هستند که گاهی منجر به مرگ آن ها خواهد شد و تاخیر در درمان، باعث حاد شدن بیماری و در نتیجه سخت شدن و طولانی شدن درمان می گردد. پس باید به محض بروز هرگونه علامتی مبنی بر ناراحتی های جنسی و مقاربتی سریعا به پزشک مراجعه کرد. اما برای پیشگیری از مبتلا شدن به بیماریها و امراض مقاربتی باید یک سری مراقبت های اولیه در راس برنامه ی هر زوجی قرار گیرد تا از ابتلا به این بیماری های خطرناک مصون بمانند. مراقبت هایی از قبیل شستن آلت تناسلی قبل از مقاربت و بعد از آن، چرب کردن آلت با پمادهای ضد عفونی کننده که خود می تواند مانعی برای ابتلا به این بیماری ها باشد. رعایت کردن نظافت و بهداشت شخصی و خودداری کردن زوجین از هرگونه ارتباط جنسی، در صورتی که یکی از طرفین مبتلا به امراض مقاربتی باشد تا اطمینان از بهبودی کامل استفاده از وسایل ضد بارداری که حالت پوشش دارند بسیار در پیشگیری از این امراض مفید و موثر است. این وسایل پوششی عبارتند از: کاندوم، اسفنج، کلاهک های رحمی که به صورت پوشش بر روی آلت تناسلی قرار می گیرند. ادرار کردن بعد از اتمام مقاربت نیز می تواند بسیار روش مفیدی برای پیشگیری باشد.

یکی دیگر از مواردی که خصوصا در خانم ها باعث جلوگیری از ایجاد عفونت و میکروبی شدن آلت تناسلی می گردد استفاده کردن از دستمال کاغذی یا تنظیف برای خشک کردن آلت تناسلی است.

ارسال شده در 22 بهمن 1395 توسط