واضح ترین و مسلم ترین نشانه بلوغ

بلوغ دوره ای است که در آن تمام صفات جنسی رشد کامل پیدا می کند. از نشانه های بلوغ می توان به قاعدگی در دختران و توانایی تولید اسپرم و پیدایش منی در پسران  اشاره کرد. زمان آغاز بلوغ در افراد متفاوت است و بستگی به عوامل متعددی از جمله آب و هوا دارد. معمولا در نواحی گرمسیر دختران زودتر بالغ می شوند. بلوغ همراه با تحولات و تغییرات زیادی هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی می باشد. از لحاظ جسمی بلوغ در دختران با عادت ماهیانه روئیدن مو در زیر بغل و هم چنین رشد پستان ها آغاز می شود. در حالی که در پسرها با دورگه شدن صدا، پیدایش منی و روئیدن مو در پشت لب، زیر بغل و زهار ظاهر می گردد و از لحاظ روحی باعث می شود که جوان احساس بزرگی پیدا کند و خود را عاقل و مطلع به حساب آورد. در این دوره ی سنی غرور کاذبی نوجوان را فرا می گیرد و چه بسا دیگر حتی حرف پدر و مادر را اطاعت نکند. معمولا نوجوان در این دوره بسیار جسور، بی باک و مغرور می شود و امر و نهی را با بی میلی می پذیرد. هم چنین در این دوره وی بسیار کنجکاو شده و دوست دارد که به کارهای بزرگ دست بزند که البته تمامی موارد ذکر شده در دختران بسیار خفیف تر از پسران بروز می کند.

واضح ترین و مسلم ترین نشانه ی بلوغ یک دختر، قاعدگی است. در این دوره است که غدد جنسی بر میزان فعالیت خود می افزایند و باعث رشد سریع پستان ها و روئیدن مو در زیر بغل و زهار می گردند. هم چنین گاهی ترشح این غدد باعث تغییر رنگ مو، چهره و حتی اندام می شوند. فعالیت این غدد نه تنها از لحاظ جسمی تاثیرات بسزایی دارد و باعث تغییرات و تحولاتی می گردد، بلکه از لحاظ روحی و خلق و خو هم دختران را دستخوش تغییراتی می سازد. در این دوره است که دختران مکررا عاشق می شوند و معشوق خود را هر روز به خاطر چیزی عوض می کنند. این عشق ها که از آن به عشق یا هوس جوانی یاد می شود بسیار گذرا بوده و هیچ مبدا و منشاء عقلای ندارند ولی گاهی می تواند صدمات روحی و روانی بسیار خطرناک و جبران ناپذیری از خود به جای بگذارد.

به هر حال، دختران باید در موقع قاعدگی بسیار مواظب بهداشت خود باشند و از انجام دادن کارهای سنگین و خسته کننده ی فکری و جسمی و هم چنین از خوردن غذاهای محرک و پر ادویه بپرهیزند. هر روز لباس های زیر خود را عوض کنند و آلت تناسلی خود را با آب و صابون یا مواد ضد عفونی شستشو دهند. علاوه بر بهداشت جسمی آنان باید بسیار مراقب بهداشت روانی خود باشند و با هوشمندی خود را از خطرات این دوره مصون دارند. چون دوره ی بلوغ بسیار دوره ی حساسی است و یکی از نشانه های بارز بلوغ، احساس و علاقه به جنس مخالف می باشد.

ارسال شده در 19 بهمن 1395 توسط