به کمک کامپیوتر مسائل کودک را قابل هضم کنید

کامیپوتر می تواند علاوه بر بازیهایی که می توان با آن انجام داد سرگرمی فوق العاده خوبی باشد. کامپیوتر هیجان آور است و کودکان به راحتی می توانند هر چه را که می خواهند در آن بیابند و احساس شادی کنند. کودکان به صورتی طبیعی کامپیوتر را یاد می گیرند. وقتی با نخستین مشکل که نحوه ی کار با آن است برخورد کنند با تکنولوژی هماهنگ می شوند که این امر می تواند بخشی از جذابیت کار با کامپیوتر باشد. این یکی از چند زمینه ای است که آگاهی های کودکان درباره ی آن غالبا بیشتر از بزرگسالان است و باعث می شود که آنان احساس خوبی درباره ی خود پیدا کنند. درست است که کامپیوتر می تواند سرگرم کننده باشد ولی چه تاثیری ممکن است در انگیزش کودکان داشته باشد؟

پاسخ تقریبا قطعی این است که این تاثیر به چگونگی کاربرد آن بستگی دارد. نرم افزارهای آموزشی بسیار خوب و فراوانی وجود دارد که فکر منطقی کودک و مهارت های تصمیم گیری و استدلال و همچنین مهارت های دیگری را که بر خواندن، هجی کردن و ریاضیات متمرکز ا ست گسترش می دهد. برای کودکانی که مشکل یادگیری دارند کامپیوتر مزایای بخصوصی در بر دارد. یعنی والدین می توانند اشکالات درسی کودکان را توسط شبکه اطلاعاتی برطرف کنند. کامپیوتر به کودک امکان می دهد تا کارش را تغییر دهد. اصلاح کند و گسترش دهد. از این رو کودک می تواند اشتباهات خود را کنترل کند و نیازی به دوباره نویسی کامل نداشته باشد آزادانه به کسب تجربه بپردازد بدون هرگونه قضاوت و ناشکیبایی تعلیم ببیند و با استفاده از صداها و عکس ها و همچنین واژه ها کارش را به شیوه ای هیجان انگیز ارائه دهد. به عبارت دیگر از مجموعه ی دانش اندوخته شده بهره گیری کند مهارت های خود را بهتر سازد کار خود را در وضعیت چاپ شده گونه ای رسمی ببیند. برای عملکرد خود بازتاب فوری دریافت کند بر موانع فائق آید و امور را در کنترل داشته باشد تا بتواند با اعتماد به نفس رشد کند. هر کودکی که درباره ی کامپیوتر معلومات داشته باش مطمئنا در زمینه ی استفاده از ماشین ها و وسایل فرعی آنها احساس شایستگی و توانایی خواهد کرد. شیفتگان کامپیوتر که به اندازه ی کافی اطلاعات دارند که بتوانند به دوستان والدین و حتی به مسائل محاسباتی معلمان کمک کنند موقعیت ویژه ای پیدا می کنند.

در زمینه ی استفاده از کامپیوتر دو خطر وجود دارد. نخست اینکه برای استفاده از آن باید حد تعادل را نگه داشت زیرا ممکن است کودکان اسیرش شوند. یک معلم دبستان به من گفت که از اینکه تعدادی از کودکان هشت ساله ی کلاس سال تحصیلی جدید گفته بودند که زمان بازیهای کامپیوتری خود را به نیم ساعت کاهش داده اند شگفت زده شده بود. من نمی دانم آیا آنها برای تماشای تلویزیون نیز همچنین مسئله ای دارند؟ کودکانی که مجذوب کامپیوتر می شوند و ساعت های زیادی را به هر دلیلی جلوی صفحه ی کامپیوتر می گذرانند ممکن است از یادگیری روابط انسانی حیاتی و مهارت های عاطفی غافل بمانند و ارتاط کمی با دوستان و اعضای خانواده برقرار سازند و از اصلاح و بهبود دلبستگی با دیگران باز بمانند. هر نوع وابستگی به هیجان های بازیهای کامپیوتری ممکن است باعث شود که آنها کلاس درس و معلم را خسته کننده و کسالت بار بیابند و مهارت آنان در کارهای مدرسه در مقایسه با مهارت آنها در بازیها ضعیفتر جلوه کند و بدین ترتیب انگیزه ی آنان برای یاد گرفتن در مدرسه یا هر محل دیگر کاهش یابد نه افزایش.

ارسال شده در 10 بهمن 1395 توسط