علاقه نشان دادن به کودک ،نه تجسس یا مزاحمت

ما غالبا با سوال کردن علاقه مندی خود را نشان می دهیم. آن چطور بود؟ آیا از آن خوشت آمد؟ فلانی هم آنجا بود؟ اگر سوال هایی غلط را به روشی غلط و به دلایلی نادرست مطرح کنیم به جای اینکه علاقه مندی خود را نشان دهیم ممکن است به عنوان جاسوسانی از اردوگاه دشمن شناخته شویم و تعجب آور نیست که در این صورت کودکان شدت عمل به خرج دهند.

البته اینکه پرسش های ما چگونه دریافت شوند به مقدار زیادی به روحیه ی کودک در آن لحظه بستگی دارد. به همین علت در برخی اوقات حتی اگر با بهترین نیت هم از آنها سوال هایی بکنیم ممکن است با ترشرویی و اخم آنها روبه رو شویم. نوجوانان سال ها منتظر کسب آزادی بوده اند و در این راه سخت جنگیده اند و از همین رو نگرانی زیادی در این مورد دارند- البته کودکان خردسالتر نیز غرور خودشان را دارند. قطع نظر از این واقعیت ها، عیب و نقص ممکن است از خود ما باشند. در مواردی که نیتی پنهانی برای پرسش هایمان داریم حتی کودکان خردسال نیز معمولا آن را کشف می کنند. بنابراین باید مواظب رفتار خود باشیم.

پیش از آنکه دست به کار شوید عاقلانه است که چند سوال زیر را از خودتان بپرسید.

آیا سوال شما صادقانه و رو راست است یا هدفتان جمع آوری اطلاعاتی برای کشف چیزی دیگر است؟ حتی بدتر آیا پاسخ ها را از پیش می دانید و با این پرسش می خواهید مچ گیری کنید یا از موضوعی سردرآورید؟ مثلا وقتی که می پرسید امتحانت چه موقع است؟ و می دانید امتحانش هفته ی دیگر است در واقع می خواهید به او یادآوری کنید که بیشتر مطالعه کند. ولی بهتر است صادق باشید: امتحانت هفته ی دیگر آغاز می شود. خیال می کنی برای آن آمادگی داری؟

هر چه بیشتر پشت سر هم از او سوال کنید بیشتر به بازجویی شباهت پیدا می کنید که از کودکتان در جایگاه متهم، پرس و جو به عمل می آورید.

هر جا که طبیعی به نظر برسد اما سوال های شخصی را بهتر است زمانی مطرح کنید که به گوش دیگران نرسد و سوال های چالش برانگیز را در فضایی طبیعی نه در اتاق خواب مطرح سازید.

وقتی برای یک پاسخ و بحث معین زمان کافی موجود باشد نه موقعی که او می خواهد از خانه بیرون برود یا تازه به خانه آمده است و می خواهد استراحت کند. مثلا پس از یک امتحان کودک دوست دارد به او فرصتی بدهید تا بگوید چه موقع آمادگی دارد تا از او درباره امتحن سوال کنید. بنابراین در اینگونه مواقع می توانیم بگوییم: الان می گویی چطور بود یا می خواهی بعدا به من بگویی؟

ارسال شده در 9 بهمن 1395 توسط