ورزش و احساس شادابی و آرامش

بر اساس مطالعات فراوان پس از ورزش، احساس رضایت و آرامش به انسان دست می دهد. به نظر می رسد که هم تمرینات قلبی عروقی و هم قدرتی در ایجاد این حس و سایر آثار روانی مثبت تاثیری یکسان دارند:

  • کمتر دچار تنش می شوید. بر اساس نتایج بیش از 150 مطالعه تمرینات منظم ورزشی سبب کاهش تنش می شوند. ورزش هایی مثل یوگا و پیلاتس همچون داروی ضد تنش در عصر ارسال پیامک، توییتر و پشت خطی های تلفن همراه که گاه همه همزمان می شود عمل می کنند.
  • احتمال افسردگی کمتر می شود. طبق پژوهش های انجام شده ورزش می تواند به مردان و زنان مبتلا به افسردگی در هر سنی کمک کند. نتایج 80 بررسی علمی نشان داده است که علائم افسردگی پس از 4 هفته ورزش منظم کمتر شده و پس از 17 هفته پیشرفت قابل توجهی در بهبود حاصل می شود.
  • صاحب اعتماد به نفسی می شوید که اثر آن را در تمام زندگیتان می بینید. مثلا موفقیت در دو 3000 متر می تواند سبب اعتماد به نفس شما هنگام حضور در جمع یا در رویارویی با بعضی از مشکلات شود.

آموزگار 26 ساله ای را می شناسیم که پس از عضویت در باشگاه ورزشی و کم کردن 38 کیلوگرم وزن از انسانی خجالتی به فردی دارای اعتماد به نفس و بسیار شاداب تبدیل شد.

  • بهتر می خوابید. بر اساس مطالعات پس از 12 هفته تمرینات منظم قلبی عروقی و قدرتی بسیار سریع تر از قبل به خواب می روید که می تواند ناشی از تغییرات هورمونی بر اثر ورزش کردن باشد. افراد بی تحرکی که ورزش را به شکل منظم آغاز کرده و ادامه داده اند از نعمت خواب موج آهسته تری طولانی تری که معنا آن خواب عمیق و آرامش بخش است بهره مند شدند. این افراد در طول شب کمتر از گذشته بیدار می شدند.
  • راهی سالم برای غلبه بر عصبانیت تان پیدا می کنید. به جای فریاد کشیدن سر شخصی دیگر می توانید در حالی که کالری می سوزانید و سلامتی تان را بهبود می بخشید تمام خشم تان را در کلاس کیک بوکسینگ تخلیه کنید.

با اعتماد به نفس و رضایت از اندامتان در ساحل و کنار استخر حاضر می شوید. افرادی که ورزش می کنند در مقایسه با افراد کم تحرک رضایت بیشتری از اندام خود دارند.

ارسال شده در 7 بهمن 1395 توسط