با ورزش در برابر صدمات جسمانی مقاوم تر می شوید

کسانی که ورزش می کنند در مقایسه با افراد کم تحرک احساس بهتری دارند. این موضوع حتی در افراد مبتلا به آرتروز، کمردرد و سایر مشکلات سلامتی که ظاهرا منجر به محدودیت آنها در انجام دادن فعالیت های ورزشی می شود، نیز قبل مشاهده است.

در اینجا می بینیم که ورزش چگونه سبب پیشگیری از درد و ناراحتی می شود و امکان کنار آمدن شما با آن را فراهم می کند.

  • عضله و مفصل، کمتر دچار آسیب دیدگی می شود. عضلات قوی و انعطاف پذیر، وظیفه ی حفاظت از استخوان ها و مفاصل را بهتر انجام می دهند و شما کمتر در معرض پیچ خوردگی مچ پا، افتادن از جدول کنار خیابان یا عارضه ی آرنج تنیس بازان در اثر حمل کیف های سنگین قرار می گیرید. همچنین هنگام بازی والیبال دچار کشیدگی دردناک عضله ی همسترینگ یا آسیب شانه و باز ماندن از ادامه ی بازی نمی شوید.
  • دردهای ناشی از آرتروز تسکین می یابد. مبتلایان به آرتروز، با شرکت در برنامه های ورزشی می توانند درد را تسکین داده و تحرکشان را بیشتر کنند.
  • احتمال شکستگی های استرسی استخوان کمتر می شود. بر اساس مطالعات انجام شده در مورد تعلیمات نظامی، سربازانی که قدرت عضلانی پایشان زیر حد متوسط بوده پنج برابر کسانی که پاهای قوی داشتند در معرض شکستگی های استرسی استخوان ران (شکستگی های ریزی در استخوان که ناشی از ضربه و فشار مداوم روی استخوان است) و سایر صدمات ناشی از فشار تمرینات در دوره ی آموزش قرار می گرفتند.
  • احتمال ابتلا به سندرم کانال کارپال (گرفتگی کانال مچ دست) کمتر می شود. عضلات قوی مچ دست و بازو، نقش مهمی در پیشگیری از این عارضه دارد. این مشکل در بین افرادی مثل تایپیست ها که حرکات تکراری و مداوم مچ دست و انگشتان را انجام می دهند شایع است.
  • در صورت تصادف، سریع تر بهبود پیدا می کنید. اگر خدای ناکرده در حین رانندگی یا دوچرخه سواری دچار حادثه شوید آمادگی جسمانی تاثیر بسزایی در تسریع دوره ی بهبودی شما خواهد داشت. افراد ضعیف و فاقد آمادگی جسمانی، کمتر جان سالم به در می برند.

خانم شصت و چند ساله ای را می شناسیم که هنگام دوچرخه سواری با اتومبیل تصادف کرد. با وجود آنکه دچار شکستگی استخوان لگن، چند استخوان دیگر و صدمات داخلی جدی شده بود اما به شکل حیرت انگیزی بهبود یافت و توانست دوباره دوچرخه سواری کند. نظر پزشک معالج او این بود که آمادگی جسمانی اش او را از مرگ نجات داده است.

  • تنش های پیش از قاعدگی کمتر می شود. ورزش می تواند سبب کاهش نفخ، کمردرد، سردرد و اضطراب مرتبط با دوره ی قاعدگی در زنان شود. تمرینات منظم از بروز این مشکلات جلوگیری می کند.
  • درد رگ های واریسی تسکین می یابد. در اثر کشیدگی و گشاد شن رگ های واریسی، خون در پاها جمع می شود. ورزش با منقبض کردن عضله ی ساق پا سبب پمپاژ سریع تر خون به سمت قلب شده، تورم و درد کمتر می شود.
  • کمردرد تسکین می یابد یا از آن جلوگیری می شود. افراد دارای عضله ی شکمی قوی، کمتر جمله ی آه، کمرم را به زبان می آورند. طبق مطالعات انجام شده روی تعدادی از مبتلایان به کمردرد اکثر کسانی که قرار بود تحت عمل جراحی ستون فقرات قرار بگیرند پس از شرکت منظم در تمرینات قدرتی شدیدف دیگر نیازی به جراحی نداشتند. شانزده ماه پس از برنامه ی تمرینات تنها 3 نفر از 38 بیمار باید جراحی می شدند.

ارسال شده در 7 بهمن 1395 توسط