مغزتان هم ورزش می کند

شاید بتوان از تاثیر مثبت ورزش روی مغز، قبل از اثر آن بر قلب، ریه و عضلات سخن گفت. مغز،  اکسیژن خون جاری در رگ ها را برای تامین سوخت لازم جهت اجرای فعالیت های گوناگون به کار می گیرد. در طول ورزش های قلبی عروقی مثل دو، شنا یا دوچرخه سواری، گردش خون سریع تر می شود. ریه حجم بیشتری از اکسیژن هوا را جذب می کند و در نتیجه اکسیژن بیشتری به مغز می رسد. ورزش کردن با برنامه ای منظم سبب افزایش دائمی جریان خون و طبعا رسیدن خون و اکسیژن بیشتر به مغز می شود. بر اساس مطالعات ورزش یکی از معدود فعالیت هایی است که سبب افزایش امکان ارتباطات عصبی جدید در مغز افراد بزرگسال می شود. نقش موثر آن در جوان ماندن مغز و تاثیر بیشتر آن در مقایسه با بازیهای گران قیمت ذهنی هم مشاهده شده است.

اگر تا میانسالی ورزش نکرده اید باز هم می توانید به میزان قابل توجهی احتمال از دست دادن حافظه و ابتلا به آلزایمر را کاهش دهید. بر اساس پژوهش های انجام شده در دانشگاه واشنگتن آمریکا، سالمندانی که دست کم سه روز در هفته ورزش می کنند توانسته اند احتمال ابتلا به زوال عقل را تا 32 درصد کاهش دهند. همچنین با حفظ سلامتی قلب و عروق از طریق ورزش از حمله های قلبی و سکته های مغزی که از شایع ترین علل صدمات مغزی است پیشگیری می شود.

هنوز میزان کافی ورزش برای حفظ شرایط مطلوب مغز، مشخص نیست. طبق نظر پژوهشگران 30 دقیقه تمرینات ورزشی برای سه روز در هفته نتایج موثری به همراه خواهد داشت. منظور ما از ورزش هر نوع فعالیت کار با دستگاه در باشگاه ورزشی یا دویدن آهسته در اطراف خانه موثر است.

ارسال شده در 7 بهمن 1395 توسط