تناسب اندام و آمادگی جسمانی فرزندان

درگذشته کودکان چاق به شکل برجسته ای جلب توجه می کردند اما امروزه دیدن کودکی حتی در سنین پیش دبستانی با لایه ضخیمی از چربی در شکم و پهلوها منظره ای عادی است.بهترین روش برای رهایی کودکان از این معضل تشویق به تحرک و عادت دادن به تغذیه ی سالم است. مسلما در عصری که بازیهای پلی استیشن و پاستیل های میوه ای جای گرگم به هوا و میوه های طبیعی را گرفته اند کار والدین هم چندان راحت نیست.

 

اهمیت تحرک و آمادگی جسمانی برای فرزندان شما در بلندمدت دقیقا به اندازه ی اهمیت مهارت آنها در خواندن، نوشتن، حفظ کردن و عبور از خیابان است. حتی اگر فرزندتان کاملا لاغر و استخوانی است باز هم از ورزش فواید بی شماری خواهد برد. بچه هایی که از آمادگی جسمانی برخوردارند در آینده هم در بسیاری از جنبه های زندگی به مراتب موفق تر خواهند بود. مسلما آغازی سالم نوید یک عمر زندگی سالم را می دهد. به چند امتیاز بچه های پر تحرک اشاره میکنیم:

  • بچه های پر تحرک، مقاوم ترند. بر اساس مطالعات کودکانی که ورزش می کنند درمقایسه با بچه های بدون تحرک هنگام رویارویی با مشکلات قوی تر هستند اعتماد به نفس بیشتر و اضطراب کمتری دارند.
  • بچه های پر تحرک اغلب در مدرسه موفق ترند. کودکانی که روزانه بین 20 تا 40 دقیقه را با بازیهای پر تحرک می گذرانند- می تواند طناب بازی، گرگم به هوا یا فقط بدو بدو باشد- در مدرسه تمرکز بیشتری دارند تکالیف را بهتر انجام می دهندف در کارهای گروهی شرکت می کنند و در درس ریاضی قوی تر هستند. دختران پر تحرک در مقایسه با دختران بدون تحرک نمرات بهتری می گیرند و احتمال قبولی آنها در دانشگاه بیشتر است.
  • احتمال سیگار کشیدن در نوجوانان پر تحرک کمتر است. دختران و پسران نوجوان 12 تا 16 ساله ای که بیشتر اوقات فراغشتان را به اجرای فعالیت های فیزکی می گذرانند خیلی کمتر از گروه های کم تحرک به سیگار روی می آورند.
  • بی بند و باری در دختران نوجوان ورزشکار کمتر است. این دختران اعتماد به نفس و خویشتن داری بیشتری دارند.
  • بچه های فعال، توانایی های خود را کشف می کنند. شاید فرزندتان استعداد فوق العاده ای در یکی از رشته های ورزشی- دو، سافتبال یا والیبال- داشته که تا قبل از آغاز فعالیت های ورزشی از آن بی خبر بوده است.

ارسال شده در 6 بهمن 1395 توسط