راه حل هایی برای حل مشکلات ازار دهنده دوران بارداری

شاید با خودتان فکر کنید که وقتی مجبورید هر پنج دقیقه یک بار برای تخلیه ی مثانه توقف داشته باشید چگونه می توانید پیاده روی استقامتی کنید؟ وقتی انرژی کافی حتی برای رفتن تا در یخچال را ندارید چطور باید در کلاس های یوگا شرکت کنید. در اینجا به راه حل هایی برای غلبه بر مشکلات ازار دهنده ی دوران بارداری می پردازیم و خواهید دید که حتی در ناراحت ترین مواقع نیز همچنان فعال می مانید.

  • حالت تهوع: ساعتی از روز را انتخاب کنید که کمتر دچار تهوع می شوید و فعالیت های سبک انجام دهید. به جای شرکت در کلاس اسپینینگ در صبح زود، غروب ها به یوگا بروید. نیم ساعت قبل از ورزش کمی بیسکویت شور بخورید. زنجبیل و غذاهای پر نشاسته نیز برای مقابله با تهوع ناشی از حرکت مفید است.
  • کمردرد یا درد باسن: به فعالیت های سبکی مثل شنا، راه رفتن در آب، کار با دستگاه بدن سازی الیپتیکال یا دوچرخه ی ثابت خمیده بپردازید. گاهی اوقات افزایش جریان خون در ناحیه ی کمر و باسن سبب کاهش درد می شود.

اجرای حرکات کششی سبک پس از تمرینات قلبی عروقی باعث شل شدن عضله ی کمر، باسن و همسترینگ می شود. روی زمین بنشینید پاها را از جلو دراز کنید به آرامی از باسن به جلو خم شوید کف پاها را به هم بچسبانید و زانوها را از هم دور کنید.

می توانید از یک کارشناس ماساژ دوران بارداری بخواهید تا شما را ماساژ دهد. این کار به کمک میز مخصوص روش های ویژه ی دوران بارداری و خوابیدن شما به پهلو انجام می شود.

  • خستگی مفرط: از شدت تمرینات بکاهید و آنها را به بازه های 10 دقیقه ای تقسیم کنید. بین هر دو استراحت کنید یا حرکات کششی انجام دهید. فعالیتی را انتاب کنید که از آن لذت می برید. مثل پیاده روی با یک دوست. صحبت با او مانع از فکر کردن شما به خستگی و کمبود انرژی می شود. اگر واقعا احساس خستگی می کنید به بدنتان گوش دهید و یک روز را استراحت کنید.
  • تکرر ادرار: تمرینات تان را در باشگاه ورزشی انجام دهید تا در صورت نیاز دستشویی در دسترس تان باشد اگر پیاده روی در فضای آزاد را ترجیح می دهید مسیری را انتخاب کنید که به سرویس های بهداشتی دسترسی داشته باشید. پارک مناسب ترین مکان است.
  • پاها و قوزک های ورم کرده: از تمرین با تردمیل و دستگاه های بدن سازی الیپتیکال منصرف شوید و در کلاس شنا یا ایروبیک آبی شرکت کنید یا اینکه در استخر غوطه ور شوید و احساس آرامش کنید. تمرین با دوچرخه ی خمیده در مقایسه با سایر دستگاه های قلبی عروقی فشار کمتری به مچ پا وارد می کند اما در ماه های آخر بارداری حجم شکمتان مانع از رکاب زدن خواهد شد. از کفش ورزشی تا یک شماره بزرگ تر از اندازه ی معمول استفاده کنید و بندهای آن را درآورید. پاها را با باز و بسته کردن پنجه و چرخش ورزش دهید.
  • درد گرفتن یا بی حس شدن مچ دست: دست ها به خاطر فشار ناشی از حبس شدن مایع روی اعصاب ساعد، دردناک می شوند. مچ ها را با حرکات دایره ای ورزش دهید. مچ یک دست را به کمک دست دیگر به مدت 15 تا 30 ثانیه با خم و راست کردن نرمش دهید. تمرینات قدرتی بالاتنه و به ویژه گروهی را که مستلزم خم کردن مچ دست است محدود کنید. دستگیره های تردمیل یا دستگاه بدن سازی الیپتیکال را مستقیما رد دست نگیرید و از حوله ای زیر دست تان استفاده کنید.

ارسال شده در 6 بهمن 1395 توسط