طراحی فضای مختص بدن سازی در منزل

 

برخی از افراد معروف ثروت هنگفتی را صرف راه انداختن باشگاه های ورزشی خانگی می کند اما اشتباه نکنید برای چنین کاری نیاز به مکانی با سقف بلند ردیف های از دمبل ای براق و دستگاه های ابر مدرن ورزشی ندارید. باشگاه خانگی می تواند با یک باندکشی یک تخته استپ ایروبیک، یک توپ و چند دی وی دی تمرینات هم کامل شود. وسایلی که با بودجه ی محدود دانشجویی هم قابل تهیه است.

طراحی فضای هندسی مورد نیاز

شاید ورزش کردن به طورناگهانی به فکرتان خطور کرده باشد اما لطفا برای خرید تجهیزات ورزشی، ناگهانی عمل نکنید. مسلما خیال ندارید با قبول ادعاهای بی اساسی چون وجود قطعات پلاستیکی ویژه در لابه لای فنرهای دستگاهی ویژه فقط برای چربی سوزی بیشتر پول دور بریزید. با دقت در خرید می توانید از به هدر رفتن وقت، پول و تحریک اعصابتان جلوگیری کنید. قبل از رفتن به فروشگاه تجهیزات ورزشی به وبگاه های مربوطه مراجعه کنید و پس از بررسی و مطالعات لازم و با توجه به اهداف بودجه و فضای موجود اقدام به خرید کنید. در اینجا به نکات قابل توجه قبل از خرید این تجهیزات می پردازیم.

دیدگاه جامع به موضوع داشته باشید: هدف اصلی تان چیست

درباره ی اهدافتان مصمم باشید و تجهیزات ضروری برای موفقیت در چهار رشته ی اصلی تناسب اندام و آمادگی جسمانی: قلبی- عروقی، قدرتی، انعطافی و تعادلی را تهیه کنید. تنها به گفتن جمله ی اول با دستگاه بدن سازی الیپتیکال شروع می کنم شاید بعد چند دمبل هم خریدم اکتفا نکنید. اگر قصد انجام تمرینات قلبی عروقی در فضای آزاد را دارید مثلا پیاده روی، دویدن یا اسکیت پس باید تمام بودجه ی خود را صرف تهیه ی دستگاه های استقامتی کنید. ابزارهای انعطافی و تعادلی ضروری نیستند اما از آنجا که قیمت بالایی ندارند و فضای کمی هم اشغال می کنند خریدن آنها قبل از گران تر شدن منطقی به نظر می رسد.

 

انتخاب محل مناسب برای استقرار تجهیزات ورزشی

محل دوچرخه  ثابت نقش مهمی در استفاده از آن برای اجرای تمرینات یا نشستن به جای صندلی دارد. در اینجا به نکات قابل توجه در مکان یابی تجهیزات ورزشی اشاره می کنیم:

  • سرگرمی: تجهیزات ورزشی خود را نزدیک وسایل سرگرمی مثل تلویزیون قرار دهید. یا دورتر از آن اگر مایل نیستید کنار سایر اعضای خانواده باشید.
  • آسایش: از مناسب بودن سیستم تهویه، نور و دمای محل مورد نظرتان مطمئن شوید یادتان باشد که عنکبوت ها گوشه های تاریک و مرطوب زیر زمین را ترجیح می دهند.
  • دسترسی: اگر آن قدر خوش شانس هستید که یک اتاق اضافی داشته باشید آن را به وسایل ورزشی تان اختصاص دهید. اما اگراتاق اضافی ندارید دست کم سعی کنید تمام آنها را نزدیک هم قرار دهید. دمبل ها را در اتاق خواب، تردمیل را در زیر زمین و تشک حرکات کششی را داخل کمد لباس نگذارید. تمام وسایل و ابزار ضروری را در دسترس قرار دهید. مسلما قصد ندارید برای پیدا کردن دی وی دی مورد نظرتان تمام کشوهای کمدتان را زیر و رو کنید. سعی کنید چیزی زیر تخت نگذارید چون معمولا همان جا می ماند.

در محل مورد نظر برای اجرای تمرینات قدرتی، آینه ای روی دیوار نصب کنید. وجود آینه به کنترل و تصحیح حرکات در حین اجرا کمک می کند.

جنس کفپوش باشگاه خانگی مهم است

از کف های موزاییک یا سیمانی پرهیز کنید. اگر برای اجرای تمرینات از دی وی دی های ورزشی یا آی پاد استفاده می کنید دی وی دی پلیر خود را در اتاقی که فرش دارد قرار دهید. فرش مفاصل شما را هنگام بالا و پایین پریدن حفظ و از سر خوردن احتمالی شما جلوگیری می کند. وزنه ها را روی کف موزاییک نیندازید چون آن را می شکند.

اگر اتاقی اضافی برای اختصاص دادن به باشگاه خانگی تان دارید کف آن را با کفپوش های لاستیکی بپوشانید. راه حل ارزان تر چیدن تعدادی تشک ضخیم کششی روی زمین است. کف اتاق می تواند پارکت چوبی باشد.

جنس کف هر چه که باشد توصیه ی ما قرار دادن تشک های لاستیکی زیر دستگاه های قلبی عروقی است. این کار هم لرزش دستگاه را می گیرد و هم کف اتاق دراثر قطرات عرق بدن و نشت روغن تردمیل یا هر دستگاه دیگری لک نمی شود. اگر از کفپوش لاستیکی استفاده می کنید دیگر نیازی به تشک ندارید.

ارسال شده در 5 بهمن 1395 توسط