تجهیزات باشگاه ورزشی و نکات مهم برای تازه کارها

با اینکه دارای صلاحیت و اطلاعات کافی برای قضاوت درباره  تجهیزات باشگاه های ورزشی نیستید ولی در هر حال تازه کاران هم می تواند حدس و تخمین هایی بزنند. حتی اگر کمترین اطلاعی در مورد نحوه ی کار دستگاه تقویت عضله ی همسترینگ ندارید اصلا مهم نیست حتما نکات زیر را با مسئول باشگاه در میان بگذارید:

  • تنوع: آیا هر سه نوع دوچرخه را دارید یا کار با یکی را کافی می دانید؟ دمبل های موجود در بعضی باشگاه های ورزشی، 4، 7 و 9 کیلوگرم و بعضی دیگر 5 و 8 و 10 کیلوگرم هستند. برخی از کلاس ها تنها یک دستگاه برای کشش عضلات دارند در صورتی که برخی دیگر دارای چهار دستگاه برای کار روی عضلات در حالت ایستاده نشسته خم به جلو و خوابیده روی شکم هستند.
  • کمیت: آیا تجهیزات کافی برای استفاده ی همه ی اعضا وجود دارد؟ البته که میل ندارید نیمی از وقت تان را در صف انتظار تردمیل بگذرانید. بعضی باشگاه های ورزشی وقت محدودی بین 20 تا 30 دقیقه را برای تمرین با دستگاه های قلبی- عروقی به هر نفر اختصاص می دهند. چنین محدودیتی می تواند سبب ناخرسندی شخصی شود که قصد اجرای تمرینات بیشتری در یک روز با تردمیل دارد.
  • کیفیت، پاکیزگی و نگهداری: آیا مکان ورزشی نیاز به تعمیرات دارد؟ آیا رویه ی نیمکت های تمرینات قدرتی پاره است؟ وجود مقادیر زیادی نوار چسب، نشانه ی خوبی نیست. روی تعدادی از دستگاه های قدرتی بنشینید و روانی حرکت وزنه ها را امتحان کنید. چند وزنه ی آزاد بردارید و از استحکام اتصالات دو سر آنها مطمئن شوید. به صدای دستگاه های قلبی- عروقی دقت کنید آیا تردمیل ها پر سر و صدا هستند؟ اگر در حین کار کردن تق تق می کنند پس نیاز به تنظیم موتور دارند. از امتحان کردن دستگاه ها نترسید و در مورد نحوه ی رسیدگی و نگهداری آنها سوال کنید. باید به حس بویای خود اعتماد کنید یعنی اگر حس کردید هوای سالن بدن سازی بوی نم گرفته بهتر آن است که از تمرین صرف نظر و آنجا را ترک کنید.
  • عملکرد تجهیزات: آیا قدمت دستگاه ها به دوران دایناسورها می رسد؟ ایا ناوگانی از دوچرخه های ثابت با آخرین دستاوردهای فناوری وجود دارد؟ اکثر باشگاه های ورزشی توان مالی لازم برای تعویض سالانه ی تجهیزاتشان را ندارند اما دست کم 10 تا 30 درصد آنها باید نو باشد.

 

ارسال شده در 5 بهمن 1395 توسط