آشنایی با دمبل روسی

دمبل روسی کِتل بِل یا گوی دسته دار عبارت است از وزنه ای شبیه توپ بولینگ دسته دار یا تا حدی کتری آب جوش.

وزن دمبل روسی بین 5/0 تا 32 کیلوگرم متغیر است ولی بسیاری از افراد جسارت کار کردن با دمبل های سنگن تر از 9 کیلوگرم را ندارند.

برای استفاده از دمبل روسی آن را با هر دو دست بلند می کنید و با حرکتی نوسانی تاب می دهید. اینها همه در حالی باید انجام شود که بدنتان را کاملا تحت کنترل دارید تا وزنه یا خودتان به اطراف پرت نشوید. وقتی وزنه را به طرز صحیح پرتاب کنید حرکتی شبیه خالی کردن سطل آب روی آتش انجام می شود.

مزایای دمبل روسی:

با وجود آنکه تمرین با دمبل های روسی اخیرا در آمریکا متداول شده است اما پیشینه ی آنها به دوره ی روسیه ی تزاری بر می گردد. تیم نجات گروگان ها در اف بی آی و گروه ضد شورش سرویس امنیتی دولت آمریکا بسیار پر طرفدار است: دمبل های روسی ابزاری فوق العاده عالی برای کسب آمادگی جسمانی و حفظ تناسب اندام اند.

از آنجا که در تاب دادن دمبل و کنترل نوسان عضلات بیشتری دخالت دارند بسیاری از افراد کار با دمبل روسی را در تقویت عضلات و بهبود تعادل، هماهنگی، انعطاف پذیری و چالاکی بدن موثر می دانند. مسلما عضلات شکمی و میان تنه که بیشترین مسئولیت را در کنترل نوسانات بر عهده دارند بیشترین فایده را هم می برند. شکل و دستگیره ی دمبل روسی به نحوی طراحی شده که تمرینات مخوص آن به هیچ شکل دیگری قابل اجرا نیستند.

معایب دمبل روسی:

کار با دمبل روسی به همان اندازه که تفریحی است خطرناک هم هست. بدون آموزش کافی ممکن است به پشت و لگن خاصره ی خود صدماتی جدی وارد کنید.

ارسال شده در 4 بهمن 1395 توسط