اهدای خون اهدای زندگی

بعد از اهدای خون دچار چه علائمی می شوید ؟بهتر است با برخی آمادگی های لازم در این زمینه آشنا شوید قبل از خون دهی  پرهیزات غذایی مهمی باید در پیش بگیرید و پس از آن نیز  باید به برخی توصیه های غذایی عمل کنید اهدای خون یک عمل انسان دوستانه است .

یک متخصص خون و انکولوژی گفت: قبل از اهدای خون نوشیدن آب از بروز سردرد و سرگیجه جلوگیری می کند.
رضا شفقی متخصص خون و انکولوژی  با بیان اینکه اهدای خون برای سلامت بیماران بسیار نیاز است، گفت: در زمان خونگیری اهدا باعث تصفیه خون افراد می شود که بیماری های قلبی، عروقی و سکته مغزی را کاهش می دهد.
وی با اشاره به بیماری کم خونی بیان کرد: این بیماران برای ادامه زندگی همیشه به دریافت خون نیازمند هستند که اهدای خون و فرآورده های خونی باعث افزایش سلامت این بیماران می شود.
شفقی با بیان اینکه قبل از اهدای خون باید آب بنوشید، تاکید کرد: این امر از بروز حالت تهوع، سردرد و سرگیجه بعد از اهدای خون جلوگیری می کند.
این متخصص خون و انکولوژی با تاکید بر اینکه افراد قبل از اهدای خون باید از مصرف غذاهای چرب و شور خودداری کنند، اظهار داشت: مصرف صبحانه و غذاهای حاوی آهن، پروتیین و ویتامین دار چند ساعت قبل از زمان اهدای خون و فرآورده های خونی بسیار موثر است.
وی با اعلام اینکه افراد کم وزن از اهدای خون خودداری کنند، بیان کرد: بهتر است نوجوانان به دلیل کم سن و سالی، کم وزنی و کاهش توان جسمی  از اهدای خون خودداری کنند.
شفقی افزود: اهدای خون افرادی مانند مبتلایان به دیابت، کم خونی، بیماران خاص و انجام رفتارهای پرخطر ممنوع است.
باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال شده در 2 بهمن 1395 توسط