چگونه از استخوان های بدن مراقبت کنیم

عضلات قوی و استخوان های مستحکم، رابطه ای تنگاتنگ با یکدیگر دارند. هر چه وزن بیشتری را بلند کنید فشار بیشتری هم بر استخوان ها وارد می شود. همین فشار عامل تحریک کننده ی عضلات و استخوان هاست.

اکثر افراد در سنین جوانی استخوان هایی متراکم به  استحکام میله های فولادی دارند اما از حدود 35 سالگی هم مرد و هم زن در هر سال 5/0 تا 1 درصد توده ی استخوانی را از دست می دهند. در زنان شتاب این کاهش پس از دوران یائسگی با نرخ 1 تا 2 درصد در پنج سال نخست و سالانه 1 درصد تا 70 سالگی افزایش می یابد. سپس کاهش تراکم به سالانه 5/0 درصد می رسد. بین پنج تا هفت سال نخست پس از یائسگی زنان تا 20 درصد توده ی استخوانی خود را می توانند از دست بدهند.

طبق آمارحدود 10 میلیون آمریکایی مبتلا به پوکی استخوان یعنی  عارضه ی از دست دادن توده ی استخوانی هستند و تقریبا 34 میلیون نفر هم دارای مشکل تراکم پایین استخوان هستند که احتمال پوکی استخوان را افزایش می دهد. وقتی استخوان بی اندازه ضعیف شود- شکننده و پر منفذ- حتی بدون وارد آمدن ضربه هم به راحتی می شکند. فرد مبتلا به پوکی استخوان در اثر زمین خوردن دچار شکستگی لگن خاصره نمی شود بلکه در اثر شکستن استخوان لگن به زمین می افتد. حرکتی بسیار جزئی مثل عطسه کردن می توند سبب شکستگی استخوان در این افراد شود.

ارسال شده در 1 بهمن 1395 توسط