تغذیه نادرست و ایجاد پوکی در استخوان ها

برخی موادغذایی می توانند در ایجاد پوکی استخوان در بدنتان تاثیرگذار باشند بهتر است با عوامل ایجادکننده پوکی در استخوانهایتان آشنا شوید و به برطرف کردن آن ها بپردازید مصرف پروتئین بیش‌ازحد،نوشیدنی‌های کافئین دار ،مواد غذایی غنی از سدیم و رتینول و بسیاری موارد خوراکی دیگر در ایجاد این عارضه نقش دارند .

 

برخی مواد غذایی یا حتی مواد مغذی تراکم استخوان را کاهش می دهد و این کاهش علت اصلی پوکی استخوان است.

همه ما می‌دانیم که کلسیم و ویتامین D برای ساخت استخوان سالم ومحکم لازم است و مصرف برخی از غذاها باعث ضعیف شدن استخوان می شود. به نقل از سایت ام‌اس ان، یک برنامه غذایی متعادل حاوی لبنیات، ماهی، میوه و سبزی کافی، مواد مغذی لازم را برای ساخت وافزایش تراکم استخوان تامین می‌کند. مصرف بیش‌ازحد پروتئین ماده شیمیایی به نام سولفات ایجاد می کند که می تواند باعث نشت وخروج ذخیره کلسیم از استخوان شود. لازم است بدانید چگونه می توان ماده مغذی ازدست‌رفته را جبران کرد.اما در ادامه به مواد غذایی اشاره شده است که باید از مصرف زیاد آن پرهیز کرد.
پروتئین بیش‌ازحد:
سولفات موجود در مواد غذایی پروتئینی باعث نشت کلسیم از استخوان می‌شود.
بنابراین از مصرف بیش‌ازحد مواد غذایی غنی از پروتئین که به پوکی استخوان منجرمی‌شود، بپرهیزید.

*نوشیدنی‌های کافئین دار:
مصرف روزی بیش از 4تا5 فنجان قهوه، خطر شکستگی استخوان را بالا می‌برد. نوشیدنی‌های گازدار باعث کاهش تراکم استخوان در زنان می‌شود.

*رتینول (ویتامینA ):
نتایج بررسی ها نشان می دهد، زنانی که روزانه بیشتر از 3000 میکروگرم ویتامین A مصرف می‌کنند، به شدت درمعرض خطر شکستگی لگن قراردارند.
این نوع ویتامین در جگر، زرده تخم مرغ، لبنیات و مکمل‌های غذایی یافت می‌شود.

*مواد غذایی غنی از سدیم:
مصرف نمک به دفع کلسیم از طریق ادرار و تعریق منجر می‌شود.

* اگزالات:
این نوع نمک در صورت مصرف با کلسیم، مانع از جذب کلسیم در استخوان می‌شود. اگزالات در ریواس و سیب‌زمینی شیرین موجود است.

*سبوس گندم:
این نوع ماده غذایی حتی در صورت مصرف مواد غذایی غنی از کلسیم باعث کاهش جذب کلسیم می‌شود. فیتات ها ی موجود در آن در روند جذب کلسیم تداخل ایجاد می‌کند.

نکته :
الکل در روند جذب کلسیم و ویتامین D تداخل ایجاد می‌کند.

روزنامه خراسان،

 

ارسال شده در 1 بهمن 1395 توسط