پا برهنه دویدن چه اشکالی دارد؟

تعداد رو به افزایشی از دوندگان که با عنوان دوندگان پا برهنه یا هواداران کفش های حداقلی (مینی مالیست ها) شناخته می شوند در حال در آوردن کفش های محکم و حجیم خود و استفاده از کفش های حداقلی هستند. بعضی از این کفش ها به کفش های معمولی دو که گویی اطرافشان را بریده اند شباهت دارند. بعضی دیگر مثل کفش های پنج انگشتی ویبرام ظاهری عجیب دارند و جای هر پنج انگشت پا به طور جداگانه مشخص شده است. (جا دادن تک تک انگشتان در محل خود به اندازه ای وقت گیر است که آدم را به یاد زمانی می اندازد که سعی داشت دستکش بپوشد).

دویدن به روش درست:

دوندگان طبق عادت هنگام دویدن چشمانشان را به زمین می دوزند به نحوی که گویی تحمل دیدن روبه رو را ندارند. نگه داشتن مداوم سر به سمت پایین، وضعیت استقرار صحیح بالاتنه را متل می کند و سبب درد و ناراحتی در پشت و گردن می شود. سرتان را بالا بگیرید شانه ها را در راستای باسن نگه دارید و مستقیم به روبه رو نگاه کنید.

شانه آزاد و راحت باشد قفسه ی سینه را بالا بگیرید و عضلات شکم را کاملا تو بدهید. پشتتان را گرد نکنید و باسن را عقب ندهید این کار یکی از دلایل عمده ی درد کمر و پشت در دوندگان است.

بازوها را آزاد در کنار بدن به سمت جلو و عقب تکان دهید. دست ها نیمه باز باشد. فکر کنید در هر دستتان پروانه ای دارید که نمی خواهید آسیب ببیند و در ضمن مانع از فرارش هم می شوید.

زانوی پای جلو را بالا ببرید و پای عقب صاف و کشیده باشد. پاهایتان را به شکلی که انگار کفش های بتنی پوشیده اید روی زمین نکشید. ابتدا پاشنه و سپس کف پا و پنجه با زمین تماس پیدا می کند. به جای دویدن با کف پا و وارد آوردن تمام فشار روی پاشنه فشار را به سینه ی پا وارد کنید. در غیر این صورت پاها خیلی زودتر از سیستم قلبی- عروقی شما دچار ضعف می شوند.

اگر در مچ پا، زانو یا کمرتان احساس درد می کنید برای مدتی دویدن را کنار بگذارید. سعی کنید فعالیت های ملایم تری مثل پیاده روی، دوچرخه سواری و شنا انجام دهید یا مدتی فعالیت های مرتبط با پا را فراموش کنید. در غیر این صورت شاید مجبور به ماه ها استراحت شوید.

ارسال شده در 30 دی 1395 توسط