گرم کردن بدن چه فایده ای دارد؟

خوب اول اینکه به معنای واقعی کلمه بدن را گرم می کند. علاوه بر ان حرارت داخلی عضلات و بافت های متصل کننده ی عضله به استخوان و استخوان به استخوان را افزایش می دهد. عضله و مفصل گرمتر انعطاف پذیرتر و در نتیجه خطر پارگی هم کمتر می شود. همچنین سبب هدایت جریان خون از شکم و طحال به سمت عضلات درگیر در فعالیت و در نتیجه رسیدن اکسیژن و مواد مغذی به آنها و در نهایت تقویت پنبه نیز می گردد. به عبارتی اگر بدنتانرا گرم نکنید زودتر خسته می شوید زیرا هدایت مجدد جریان خون به سمت عضلات نیازمند زمان است.

سرد کردن بدن:

پس از پایان تمرینات، بلافاصله توقف نکنید زیر دوش نروید یا خودتان را روی مبل پرت نکنید. ورزش را همان طور که شروع می کنید با حرکاتی آرام تر به پایان برسانید. این حرکات می تواند شامل قدم زدن دو آهسته یا رکاب زدن آرام باشد. اگر در طول تمرینات 20 دقیقه از دوچرخه ی ثابت با شتاب 5 استفاده می کنید می توانید با کاهش شتاب به 3، سپس 2 و به همین ترتیب ضربان قلب تان را پایین بیاورید. این حرکات باید بین 5 تا 10 دقیقه طول بکشد. در صورت انجام دادن تمرینات طولانی و با شدت زیاد این زمان می تواند بیشتر هم بشود.

سرد کردن بدن عکس عمل گرم کردن است. در این مرحله قلب به شدت در حال تپیدن و پمپاژ شدید خون به عضلات است. شما می خواهید قبل از رفتن به سر کار جریان خون را به حالت عادی هدایت کنید و قبل از رفتن زیر دوش آب سرد یا گرم درجه ی حرارت بدنتانرا پایین بیاورید زیرا در غیر این صورت احتمال غش کردن وجود دارد. عمل سرد کردن بدن از تجمع خون در نقطه ای خاص مثلا پاها جلوگیری می کند.

اگر خیلی ناگهانی حرکات ورزشی را متوقف کنید احتمال جمع شدن وسیع خون در یکنقطه وجود دارد که می تواند به سرگیجه، تهوع و غش منجر شود. چنانچه آمادگی جسمانی لازم را ندارید یا در معرض ابتلا به بیماریهای قلبی هستید نادیده گرفتن مرحله ی سرد کردن بدن سبب وارد آمدن فشار بیش از اندازه به قلب می شود.

ارسال شده در 29 دی 1395 توسط