درک اهمیت گرم و سرد کردن بدن

اتومبیل ها به نحوی طراحی می شوند که در چند ثانیه سرعتشان از صفر به 100 کیلومتر در ساعت برسد و در صورت لزوم توقف آنی هم داشته باشند ولی بدن انسان چنین توانایی هایی ندارد. برای انجام دادن هرگونه فعالیت فیزیکی مثل پیاده روی بسکتبال یا اسکی صحرانوردی، ابتدا باید با گرم کردن بدنتان را آماده ی فعالیت کنید و در پایان با آرام کردن آن آماده ی توقف شوید.

گرم کردن بدن:

منظور از گرم کردن بدن انجام حرکاتی بسیار آرام به مدت 3 تا 15 دقیقه است. بهترین روش برای گرم شدن عضلات اجرای آرام تر تمرینات اصلی برنامه است که سبب فعالیت همان عضلات و خون رسانی به نقاط لازم می شود. مثلا دوندگان می توانند با پیاده روی تند یا دو آهسته شروع کنند. اگر قصدتان دوچرخه سواری روی سطح شیبدار است قبل از شروع دست کم چند کیلومتر روی زمین مسطح رکاب بزنید. یادتان باشد که حرکات کششی فعالیت مناسبی برای گرم کردن بدن نیست.

افرادی که آمادگی جسمانی لازم را ندارند باید وقت بیشتری را صرف گرم کردن بدن کنند و از آنجا که عضلات آنها به فعالیت های سخت عادت ندارد برای تطابق بدن با تمرینات به زمان طولانی تری نیاز است. اگر تازه کار هستید هر نوع تمرین ورزشی فعالیت سخت محسوب می شود با بیشتر شدن آمادگی جسمانی بدن زودتر تطابق یافته کارآمدتر شده و در نتیجه سریع ترگرم می شود.

ارسال شده در 29 دی 1395 توسط