هورمون تستوسترون

درباره هورمون تستوسترون در مردان چه میزان اطلاع دارید پزشکان در مورد این هورمون چه می گویند این هورمون باید به اندازه کافی در بدن مردان ترشح شود این  هورمون  نیروی جنسی آن ها را فعال میکند غدد جنسي آن ها با این هورمون فعال می شود.

محققان در تحقيقات خود به رنج طبيعى هورمون مردانه تستوسترون پى بردند كه عامل تعيين كننده اى در رشد پسران محسوب مى شود.

تستوسترون به عنوان یک هورمون مردانه شناخته شده اما مقدارى از اين هورمون در بدن زنان نيز توليد مي شود. محققان به دنبال  پاسخ دادن به اين سوال كه اين هورمون در بدن زنان و مردان به چه ميزانى بايد باشد مطالعاتى را انجام دادند.

اين مطالعه در مجله بالینی غدد درون ریز و متابولیسم آمريكا منتشر شده كه در آن محققان محدوده طبیعی تستوسترون را در مردان اروپایی و آمریکایی بين رده سنى 19-39 که اضافه وزن و جاقي ندارند  264-916  ng / dL اعلام كردند.

پس از تعيين محدوده طبيعي ميزان اين هورمون تشخیص، درمان و پیشگیری از بيماري هايى كه در اثر عدم تعادل هورمونی بدن به وجود مى آيند ،در علم پزشكى بسيار راه گشا است.

شالندر هاسين استاد دانشکده پزشکی در نويسنده ارشد اين مقاله گفت: اطلاعات ما در تحقيقات یک محدوده مرجع برای تستوسترون ارائه كرده اما نتايج بدست آمده نشان مى دهد كه سطح هورمون در تستوسترون مناطق مختلف جغرافیایی متفاوت است.

دانستن سطح تستوسترون مردان در تشخیص و درمان هیپوگنادیسم بسيار مهم بوده اين بيمارى وقتی رخ می دهد که غدد جنسی (گناد)، مقدار کم یا ناچیزی هورمون تولید کنند.

در مردان اين بيمارى زمانى بروز مى كند كه  تستوسترون به اندازه کافی در بدن تولید نشود.

تغيير نكردن صدا، اختلال در حس بویایی، عدم رشد در بلوغ (رشد ممکن است ناقص باشد یا با تاخیر)، فقدان خصوصیات ثانویه جنسی مانند موهای زیربغل و صورت، کوتاهی قد، رشد نکردن غدد جنسي برخی علائم متداول اين بيمارى بوده كه با مشاهده این علائم و اندازه گیری سطح تستوسترون هیپوگنادیسم تشخیص داده مى شود.

 باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال شده در 28 دی 1395 توسط