متداول ترین روش اندازه گیری چربی بدن

متداول ترین روش اندازه گیری چربی بدن استفاده از کولیس است ابزاری شبیه انبر قندگیر، انبر، پوست شما را نیشگون می گیرد و چربی را از ماهیچه و استخوان جدا می کند. معمولا سه تا هفت نقطه ی بدن و به دفعات باید نیشگون گرفته شود مثل شکم، پشت بازو و پشت شانه ها. ضخامت هر نیشگون در فرمول مربوط به اندازه گیری درصد چربی بدن به کار می رود. برای دقت در اندازه گیری هر نقطه باید دو تا سه بار نیشگون گرفته شود.

عوامل زیادی سبب اندازه گیری غلط با کولیس می شوند. شاید مسئول اندازه گیری محل مناسب را نیشگون نگیرد یا شاید تمام چربی را از استخوان جدا نکند. یا اینکه به اشتباه بخشی از عضله را هم همراه با بافت چربی بگیرد. بنابر تحقیقات انجام شده استفاده از فرمول های استخراج شده برای بعضی نژادها، گروه های سنی و سطوح آمادگی جسمانی از دقت بالاتری برخوردارند.

حتما قبل از شروع تمرینات بدنی چربی بدن را اندازه گیری کنید زیرا برای خنک نگه داشتن بدن در حین فعالیت های ورزشی، خون در زیر پوست جریان می یابد و همین مسئله می تواند سبب تورم پوست شود و نتایج اندازه گیری، شما را چاق تر از واقعیت نشان می دهد. علاوه بر این ممکن است عرق روی پوستتان باعث لیز خوردن کولیس شود.

ارسال شده در 28 دی 1395 توسط