آشنایی با معیارهای سنجش چربی

با وجود اینکه آزمایش چربی بدن محدودیت هایی دارد اما نتایج به دست آمده می تواند شما را  از رابطه ی بین برنامه  تمرینات ورزشی و درصد کاهش چربی بدن آگاه کند. مثلا ترازوی حمام تنها کاهشی 3 کیلویی را نشان می دهد در حالی که اندازه گیری چربی بدن منظور از این کاهش را که از دست دادن تقریبی 5/4 کیلوگرم چربی و جایگزینی آن با 5/1 کیلوگرم عضله است تفسیر می کند. این توضیح، شوق و انگیزه ی بیشتری در شما ایجاد می کند.

در فرایند ارزیابی های جسمانی، وزن شما هم اندازه گیری می شود. فقط باید بدانید که وزن نقش ویژه ای در این ارزیابی ها دارد. وقتی روی ترازو می ایستید در واقع از وزن کلی بدنتان شامل استخوان ها، اندام های داخلی، خون، چربی، عضله و سایر باف ها آگاه می شوند. این عدد می تواند گمراه کنند باشد زیرا در هر سانتی متر مربع وزن عضله بیشتر از وزن چربی است. دو مرد را با 170 سانتی متر قد و 85 کیلوگرم وزن در نظر بگیرید که یکی از آنها می تواند ورزشکاری لاغر با مقادیر زیادی عضله باشد و دیگری معتاد کاهل برنامه های تلویزیونی با 11 سانتی متر چربی آویزان روی کمربندش. این را هم باید بدانید که وزن کم الزاما دلل تندرستی یا تناسب اندام نیست. این وزن می تواند به معنای استخوان های ظریف تر و حم کمتر عضله باشد.

به همین دلیل در ارزیابی ها به اندازه های دیگری در ارتباط با چربی بدن مثل درصد چربی و اندازه ی دور کمر هم توجه می شود.

درصد چربی بدن:

آگاهی از ساختار ترکیبی بدن- چه مقدار از بدن را چربی و چه مقدار از آن را سایر ترکیبات تشکیل می دهد- می تواند مفیدتر از دانسن وزن بدن باشد. ساختار ترکیبی بدن با نام درصد چربی نیز شناخته می شود. اگر عدد به دست آمده از آزمون سنجش چربی شما 25 درصد باشد یعنی 25 درصد وزنتان را چربی تشکیل می دهد.

درصد چربی بدن نیز همچون وزن، گویای شرایط کلی سلامتی نیست. این واقعیت را نباید نادیده گرفت که بیماریهای قلبی عروقی، دیابت و بعضی از سرطان ها در بین افراد بیش از اندازه چاق شایع تر است. با وجود این بعضی از پژوهشگران بر این باورند که بروز چنین مشکلاتی در سلامتی افراد تنها به دلیل چربی بیش از اندازه ی بدن نبوده و در ارتباط با کمبود فعالیت های ورزشی و رژیم غذایی مناسب در ارتباط است. به عبارت دیگر اگرعلاوه بر تمرینات منظم ورزشی، رژیم غذایی صحیحی را نیز رعایت کنید چربی اضافی بدن نمی تواند سلامتی تان را به خطر بیندازد. پس میزان چربی بدن را با توجه به سایر معیارهای سلامتی باید در نظر گرفت.

اندازه ی دور مچ دست:

شواهد زیادی بیانگر این واقعیت است که اهمیت منطقه ی تجمع چربی در بدن بیشتر از میزان کل آن در بدن است و به همین سبب معیار دیگری، یعنی اندازه ی دور مچ دست مورد توجه قرار می گیرد. چربی اضافی شکم- نوعی که در عمق شکم تشکیل می شود و اندام های داخلی را می پوشاند- در ارتباط با افزایش خطر ابتلا به بیماریهای قلبی است در حالی که داشتن ران هایی درشت ارتباطی با مشکلات سلامتی ندارد. به عبارت دیگر شکم بزرگ از سال های عمر می کاهد و ران های چاق خریدن شلوار جین را مشکل می کند.

برای نتیجه گیری دقیق تر متر اندازه گیری را بدون اینکه آن را بیش از اندازه بکشید دور باریک ترین بخش کمرتان بگیرید و عدد را بخوانید. در صورتی که مردی با دور کمر بیش از 100 سانتی متر یا زنی با دور کمر بیش از 5/87 سانتی متر هستید حتما با پزشک مشورت کنید.

اندازه گیری چربی بدن:

فراموش نکنید که در تمام روش های اندازه گیری چربی بدن احتمال خطا وجود دارد. این احتمال وجود دارد که حتی در صورت استفاده از یک روش اندازه گیری یکسان نیز نتایج بسیار متفاوتی به دست آید که تماما در ارتباط با مهارت شخصی در کار با ابزار اندازه گیری و وسایل مورد استفاده است.

تنها راه دقیق اندازه گیری چربی بدن، سوزاندن آن و اندازه گرفتن میزان کربن موجود در خاکستر باقیمانده است. اما از آنجا که این روش محبوبیت چندانی ندارد دانشمندان در صدد ارائه ی روش های دیگری برآمده اند. در اینجا به روشی که احتمال بیش از بقیه با آن مواجه خواهید شد می پردازیم.

ارسال شده در 28 دی 1395 توسط