فعالیت ورزشی و آمادگی قلبی- عروقی

آن دسته از فعالیت های ورزشی که سبب افزایش ضربان قلب و کار مداوم بسیاری از عضلات بزرگ مثل دست ها، پاها و پشت می شود تمرینات قلبی- عروقی نام دارد. انجام دادن فعالیت هایی مثل پیاده روی، دوچرخه سواری و تمرین با دستگاه بدن سازی الیپتیکال، در تقویت قلب، ریه، عروق، افزایش استقامت و به عبارتی استحکام بدن نقش بسزایی دارد. تمرینات قلبی- عروقی که سبب سوزاندن مقادیر زیادی کالری می شود در کاهش وزن نیز موثر است.

تمرینات قدرتی: در حالی که بعضی از مردان با حذف سایر فعالیت های ورزشی فقط روی تمرینات سنگین متمرکز می شوند (شما ممکن است بدن ساز تنومندی را ببینید که حتی نتواند 5/1 کیلومتر بدود)، بعضی از زنان به واسطه ی نگرانی از شبیه شدن به مردان بدنساز قوی هیکل، از تمرین با وزنه امتناع می کنند. واقعیت این است که هم زنان و هم مردان باید حرکات قدرتی را در برنامه ی تمریناتشان منظور کنند.

  • انعطاف پذیری: برخلاف ورزش های قلبی- عروقی و تمرینات قدرتی، حرکات انعطافی- به نام حرکات کششی هم شناخته می شود- در دنیای تناسب اندام و آمادگی جسمانی صاحب افتخار نیست. مگر آن که ژیمناست باشید. بسیاری از مردم، ورزش های کششی را یا کاملا نادیده می گیرند یا به چند بار رساندن عجولانه ی انگشتان دست به پنجه ی پا اکتفا می کنند. این بی مهری می تواند از این رو باشد که ثمرات عینی کشش عضلات و مفاصل، بلافاصله آشکار نمی شود. وقتی انعطاف بدن، شما را باریک تر، قوی تر یا سریع تر از فرزند نوجوانتان نمی کند پس چرا به خودتان زحمت بدهید؟ ما به شما می گوییم چرا. چون با افزایش سن، مفاصل بدن به تدریج تحرکشان را از دست می دهند. حفظ انعطاف پذیری بدن به مدد تمرین های خاص، ورزش یوگا و پیلاتس، علاوه بر آن که خطر زمین خوردن و صدمات اندامی را به حداقل می رساند، سبب می شود حتی در سنین بالا هم با بدنی آماده و قوی فعالیت کنید و راست و مستقیم راه بروید.

ارسال شده در 26 دی 1395 توسط