چرا نسبت به طرد شدن خیلی حساسم؟

شما آن قدر از تصویری از که در مورد طرد شدن خود دارید می ترسید؛ از طرد شدن خودتان نمی ترسید. طرد شدن از هر نوعی که باشد باوری که نسبت به خود دارید را مورد سوال قرار می دهد. اگر کسی نظر شما را نپسندد با خود فکر می کنید شاید احمق هستید. اگر کسی از لباس شما خوشش نیاید نمی دانید آیا بدسلیقه هستید یا خیر. اگر کسی قرار ملاقاتش را با شما کنسل کند با خود فکر می کنید شاید دوست داشتنی نیستید.

شما گرایش دارید مسائل را سفید و سیاه ببینید و همین موجب می شود احساس بی کفایتی شما شدت یابد. برای شما هیچ فضای خاکستری وجود ندارد. در اختلاف بین شما و طرف مقابل یکی حتما باید درست بگوید و حق با او باشد و دیگری اشتباه کند. بنابراین به سعرت حالت دفاعی می گیرید از دید شما چیزی به نام سوء تفاهم و بدفهمی وجود ندارد.

باوری که نسبت به خودتان دارید آن قدر شکننده است که نمی توانید خطر کنید و خودارزشی تان را مورد سوال قرار دهید. به همین دلیل است که ارتباطتان را به طور ناگهانی قطع می کنید و حتی از برقراری ارتباط می ترسید. شما نمی توانید هیچ گونه طرد شدگی را بپذیرید بنابراین از هر موقعیتی که ممکن است منجر به طرد شدگی شود، اجتناب می کنید.

شما به شدت نسبت به انتقاد حساس هستید زیرا قادر نیستید انتقاد را آن طور که هست ببینید. هر بُعد از خودتان که مورد سوال قرار گیرد، کل خودپنداره ی شما را مورد شک و تردید قرار می دهد. علت این که آزرده می شوید این است که فردی بر نقاط حساس شخصیتی شما انگشت گذاشته است. حقیقتی را که حقیقت بدانید و دروغی را که بدانید دروغ است موجب آزارتان نمی شود. شما زمانی آزرده می شوید که نمی خواهید درست بودن حقیقتی را بپذیرید.

چه باید کرد؟

  1. از موضعی که به طور دقیقه متضاد باورهای شماست دفاع کنید؛ دست روی موضوعات حساس بگذارید و در واقع از منطقه آرامشتان بیرون بیایید. انجام این تمرین و چند تمرین، به جرات نیاز دارد اما کمتر روشی است که بتواند به این سرعت موجب رشد و تقویت اعتماد به نفستان شود.

گروهی را پیدا کنید که برای این فرایند شرایطی کافی داشته باشند گروهی مانند اعضای کلاس های سخنرانی یا گروه های مناظره دانشگاهتان که در جمع به یکدیگر احترام می گذارند. برای تمریناتی داوطلب شوید که در آن دو شرکت کننده باید دیدگاه متضادی نسبت به یکدیگر داشته باشند و هر کدام سه دقیقه وقت دارد تا نقطه نظرات را مورد بحث و دفاع قرار دهد. موضعی بگیرید که در شرایط عادی با آن مخالف هستید. چنین رویکردی شما را وادار می سازد نه تنها دیدگاهی را از هر زاویه ی ممکن مورد بررسی قرار دهید. بلکه از آن حمایت کنید و برای دفاع از آن دلایل معتبر ارایه دهید. در حقیقت وقتی شما به طور منطقی دیدگاهی را نمی پذیرید و از آن دفاع می کنید درس های ارزشمندی درباره ی تفکر مستقلانه به شما می دهد.

شما می آموزید که وقتی کسی با شما موافق نیست به معنای پایان جهان نخواهد بود. همه می دانند که این یک تمرین است و این که شما می توانید به راحتی درباره نقطه نظرات مخالف خودتان نیز بحث و گفتگو کنید. فقط کافی است این تمرین را به طور مستمر انجام دهید تا ببینید عزت نفستان چگونه تقویت می شود.

  1. چیزی را به مردم بفروشید؛ این که چه چیزی را می فروشید مهم نیست چیزی که بتوانید خودتان را برای آنچه باور دارید ارزشمند است به مخاطره بیندازید. بنابراین چیزی را در نظر بگیرید که درباره آن شور و هیجان دارید و بتوانید آن را به نحوی برای افراد معرفی کنید که به خرید آن متقاعد شوند یا به توصیه ای که می خواهید عمل کنند.

آیا محصولی را انتخاب کرده اید که بتوانید آن را ضمانت کنید مانند مکمل های غذایی یا برخی از کتاب ها؟ کارهای خدماتی چطور؟ مانند کوتاه کردن چمن یا محاسبه مالیت ها. آیا هیچ ایده خوبی درباره حفاظت از محیط زیست یا تحقیق درباره بیماری سرطان یا حمایت از مصرف کننده یا فعالیت های خیرخواهانه دارید؟ هر چیزی را که می خواهید در مورد آن صحبت کنید و هرگونه کمکی را که می توانید انجام دهید آماده کنید و تصمیم بگیرید که آیا کمک اطرافیان را به طور گروهی می خواهید یا انفرادی؟

برخی اشخاص از پذیرش درخواست شما خوشحال می شوند برخی می خواهند در مورد آن فکر کنند که در این مورد هرگونه اصرار نتیجه عکس خواهد داشت و برخی نیز درخواست شما را رد می کنند. این همان طرد شدن است اما در زندگی هیچ تضمینی وجود ندارد درست است تا زمانی که درخواست نکنید مطلع نخواهید شد. به یاد داشه باشید کسی که این بار به شما پاسخ منفی می دهد ممکن است دفعه بعد به درخواست شما پاسخ مثبت بدهد. اشخاص برای نخریدن کالایی دلایل خاص خودشان را دارند برخی از آن دلایل هیچ ارتباطی به شما ندارد بنابراین عدم پذیرش آن ها را شخصی جلوه ندهید و به خود نگیرید. فقط آن را به عنوان واقعیتی ارزشمند بپذیرید و به حرکت ادامه دهید.

ارسال شده در 24 دی 1395 توسط