چرا در گذشته زندگی می کنم؟

زندگی در گذشته فواید بسیاری برای شما دارد. مهم ترین آن ها احساس امنیت است:

  1. گذشته هرگز تغییر نمی کند و در دنیای سرشار از ناامنی، با ثبات است. حتی اگر کودکی بسیار بدی را سپری کرده باشید می دانید که هیچ اتفاق بدی نمی تواند دوباره در گذشته برای شما بیفتد. شما ترجیح می دهید به جای زندگی در آینده غیر قابل پیش بینی و بی ثبات در جایی ماند گذشته زندگی کنید که امن و قابل پیش بینی است.
  2. شما از گذشته به عنوان توضیحی برای دیگران و توجیهی برای خودتان استفاده می کنید تا رفتار و شریاط کنونی خود را موجه جلوه دهید به خاطر اتفاقاتی که در گذشته افتاده، امروز در چنین شرایط زندگی می کنم. شما برای توجیه شرایط کنونی خود به یک توجیه بیورنی نیاز دارید همچنین آمادگی پذیرش مسئولیت یا انتقاد را ندارید بنابراین گذشته فضایی است که شما را به چالش نمی کشد.
  3. ممکن است گذشته تنها منبع افتخار و پیشرفت شما باشد. شما نیاز دارید به خود و دیگران یادآوری کنید که چه آدمی در گذشته بوده اید همچنین احتمال دارد گذشته تنها چیزی باشد که برایتان باقی مانده است. برایتان یادآوری خاطرات گذشته بیشتر از خلق خاطرات جدید احساس امنیت می دهد.

چه باید کرد؟

  1. اگر چه گذشته می تواند از شما حمایت کند اما تنها کسی که کنترل زمان حال و آینده را در اختیار دارد خودتان هستید. اگر از گذشته به عنوان تنها مرجع استفاده کنید توانایی شما را در رویارویی با چالش ها و بهره مندی بیشتر از زندگی محدود می کند. به یاد داشته باشید کسانی که گذشته را به عنوان تنها مرجع به کار می برند محکوم هستند که بارها و بارها همان اشتباهات را تکرار کنند. آن ها نسبت به راه حل های جدید و شرایطی که هر لحظه برایشان پیش می آید گشاده رو و پذیرا نیستند. ببینید چگونه کودکان به دنیای اطرافشان واکنش نشان می دهند. آیا آن ها در گذشته زندگی می کنند؟ به هیچ وچه. کودکان نمونه هایی از انعطاف پذیری، شادی و زندگی در زمان حال هستند. مانند یک کودک بدون بازگشت به گذشتهبه دنیا واکنش نشان دهید و ببینید چقدر زندگیتان بهتر می تواند باشد.
  2. اگر در گذشته آسیب خورده اید که از آن به عنوان یک توجیه استفاده می کنید از خودتان بپرسید: آیا می خواهم اجازه دهم آن اتفاق گذشته باز هم موجب رنج و عذابم باشد؟ آیا آن آسیب یا لطمه آن قدر ارزش دارد که بقیه زندگیتان را خراب کنید؟ چه کسی حرف اول را می زند من یا آن اتفاق؟ با خودتان تکرار کنید: گذشته گذشته است، زمان حال مهم ترین موهبتی است که در اختیار دارم. تصمیم بگیرید که دیگر تحت تاثیر نگرش های منفی گذشته نخواهید بود. از حالا به بعد شما می توانید نوع واکنشتان به رخدادهای زندگی را انتخاب کنید. به یاد داشته باشید هر روز فرصت دارید از خواب بیدار شوید و شروع تازه ای داشته باشید ارزش هر روزتان را بدانید.
  3. مطمئن شوید که امروز کاری انجام می دهید که به آن افتخار می کنید و می توانید درباره آن با دیگران صحبت کنید حتی اگر کاری مانند پشتکار در کار، نگهداری از یک حیوان اهلی و شروع یک سرگرمی جدید را انجام می دهید به ظاهر کوچک است سعی کنید به دستاوردهای هر روزتان توجه نشان دهید. هیچ ایرادی ندارد که از پیشرفت های گذشته لذت ببرید و آن ها را با دیگران در میان بگذارید اما اگر گرفتار افکار گذشته هستید نمی توانید مسیر رشد را در زندگی طی کنید. هر وقت متوجه شدید که در حال صحبت درباره گذشته هستید بگویید: در حال حاضر مشغول این فعالیت هستم…، شما خواهید دید که زمان حال مکانی فوق العاده برای زندگی است.

چرا این قدر ناامیدم؟

شما دچار تعارض شده اید تعارض بین جایی که هستید و جایی که فکر می کنید باید باشید. زمانی که احساس می کنید قادر نیستید جایی که می خواهید باشید یا آنچه را که واقعا دوست دارید انجام دهید احساس ناامیدی می کنید. شما به دیوار محکم روبه روتان ضبه می زنید و نمی توانید جلوتر بروید. احساس ناامنی زمانی شدت می یابد که شما مجبورید کارهایی را برخلاف میلتان انجام دهید. زمان گذاشتن روی کارهایی که هیچ اشتیاقی به آن ها ندارید و احساس اجبار می کنید موجب تحلیل و تضعیف شما می شود. بنابراین نه تنها نمی توانید بر طبق خواسته هایتان زندگی کنید بلکه مجبورید بر مبنای معیارهایی زندگی کنید که هیچ علاقه ای به آن ها ندارید. این مسیری است که به طور حتم به ناامیدی ختم می شود.

هنگامی که به چیزی امید ندارید و زمانتان را روی چیزهایی صرف می کنید که خواهانش نیستید بی تردید افسرده خواهید شد. آیا توجه کرده اید هنگامی که اخلاق و رفتار مناسی ندارید چقدر سخت است که وانمود کنید خوشحال هستید؟ احساس می کنید از نظر ذهنی و جسمانی تحلیل رفته اید یا وقتی کسی به شما تلفن می کند اما اشتیاقی به صحبت با او ندارید تقریبا احساس می کنید تمام انرژیتان تحلیل رفته است. تصور کنید زندگی که به هیچ وجه خواهانش نیستید چقدر می تواند عذاب آور باشد.

شما در شکاف بین جایی که می خواهید باشید و جایی که فکر می کنید باید باشید زندگی می کنید. انگیزه ای برای کار و پیشرفت ندارید. هنگامی که احساس ناامیدی ادامه می یابد نسبت به خودتان احساس خشم دارید زیرا متوجه می شوید که این خود شما هستید که مانع رشد، پیشرفت و موفقیت خود شده اید و از تغییر و خطر کردن می ترسید نمی توانید رفتارتان را به راحتی برای خودتان توجیه کنید.

چه باید کرد؟

  1. هدف یا کاری کوچک که در واقع خواهان آن هستید انتخاب کنید و پیگیر آن باشید فعالیتی را در محل کار، سرگرمی یا رفتن به یک سفر یا هر چیزی که از انجام آن لذت می برید، انتخاب کنید. هنگامی که هدفی را تعیین می کنید پیگیر آن می شوید و اقدام می کنید از مسیر ناامیدی دور می شوید و در مسیر زندگی پویا قرار می گیرید به خودتان آموزش دهید که اهدافی کوچک تعیین کنید و به آن ها دست پیدا کنید به این ترتیب در مسیر زندگی احساسی از پیشرفت، موفقیت و حسی از توانمندی را به طور مستمر تجربه خواهید کرد.
  2. یکی از رویاهای دست یافتنی را در نظر بگیرید و برای رسیدن به آن برنامه ای مشخص تنطیم کنید در طول 24 ساعت بعد از این که برنامه ریزی کردید نخستین گام را به سوی هدفتان بردارید. ناامیدی اغلب محصول بی تحرکی و غیر فعالیت است و بی تحرکی نیز موجب ناامیدی می شود. هر کاری از دستتان بر می آید انجام دهید. این احساس که ممکن است هرگز به رویاهایتان نرسید در همان لحظه اول از بین می رود. آیا توجه کرده اید وقتی نخستین گام به سوی دستیابی به هدفتان را بر می دارید احساس می کنید در اوج شادکامی هستید؟ خواه پیوستن به باشگاه ورزشی باشد یا فرستادن پیشینه کاریتان همین که نخستین گام را برای رسیدن به هدفتان بر می دارید احساس قدرت می کنید. این عمل پیامی به مغزتان می فرستد که شما کنترل زندگی و خوشبختی خود را در دست دارید بنابراین هر چه بیتشر در جهتی که می خواهید حرکت کنید تا از موقعیتی که در آن گرفتار شده اید خارج شوید.
  3. به عنوان بخشی از برنامه عملی خود پاداش زیادی در برنامه بگنجانید؛ نیازی نیست منتظر بمانید تا به رویاهایتان برسید بعد احساس شادی و خوشبختی کنید. وقتی به یکی از اهداف کوچکتان نیز می رسید جشن بگیرید و شاد باشید. هر چه حس شادی و آرامشتان استمرار بیشتری داشته باشد احساس ناامیدی تضعیف می شود و هنگامی که تجربه های خلق رویاهایتان بیشتر و بیشتر می شوند ناامیدی ناپدید خواهد شد.

ارسال شده در 25 دی 1395 توسط