دلیل انجام ندادن کارهای خوشحال کننده

بسیاری از افراد سعی می کنند بعد از یک روز سخت کاری به استراحت بپردازند. ما برای حمام، خوابیدن یا غذای خوب وقت صرف می کنیم ولی از پرداختن به برخی کارهای ساده که موجب خوشحالی شما می شود اجتناب می کنید. چرا زمانی را برای خودتان اختصاص نمی دهید؟ به این توضیحات توجه کنید: 1. شما احساس می کنید سزاوار  استراحت هستید اما از این که استراحت کنید احساس گناه می کنید همچنین حس می کنید به جای استراحت کارهای مهم تر و سودمندتری وجود دارد که باید به آن ها بپردازید. به جای آن که استراحت را فرایندی ضروری برای احیای انرژی و توانایی خود در نظر بگیرید. آن را اتلاف وقت می بینید. احساس گناه برای کاری که انجام داده یا انجام نداده اید نیز موجب می شود از ا ین لذت ها صرف نظر کنید. 2. غمگین بودن موجب ناراحتیتان نمی شود و شما با آن احساس راحتی می کنید. در واقع شاد بودن یا انجام کارهایی که موجب خوشحالی شما می شوند معیار اصلی زندگیتان نیست معیار اصلی تان در آسودگی است. به عبارت دیگر شما از لذت بردن یا شاد بودن راحت نیستید. شما به احساس غمگینی وابسته شده اید با احساس غم و ناراحتی است که به راحتی و اسودگی می رسید. در واقع از تاسف خوردن به حال خود و احساس یاس هیجان زده می شوید. انجام کارهایی که روحیه شما را بالا ببرد بی فایده و ناراحت کننده است. شما از حس ناراحتی بیشتر از شادی، احساس خوب به دست می آورید. 3. برای شما خیلی راحت تر است که به جای تغییر رفتارهای گذشته و ایجاد رفتارهای جدید به دلیل تراشی متوسل شوید برای توجیه اعمال قبلیتان فقط نیاز است که همان کارهای گذشته را ادامه دهید.

در حالی که بیشتر اشخاص برای برانگیختن رفتارشان امتیازهایی به خودشان می دهند شما هیچ امتیازی به خود نمی دهید. این که به خودتان اجازه بدهید بعد از شام دسر بخورید زیرا در آن روز 10 کیلومتر دویده اید رفتاری سالم و قابل قبول است. محروم کردن خودتان از لذتی که می تواند برای شما سودمند و شادی آور باشد رفتاری سالم نیست. به عنوان مثال به خاطر این که آخرین کارم را خوب انجام ندادم پس نباید با حمام گرم رفع خستگی کنم. این کار صورتی از خودتنبیهی  است این که خودتان را از حمام گرم محروم کنی هیچ فایده ای ندارد.

چه باید کرد؟

  1. هر روز زمانی را به خودتان اختصاص دهید مراقبت از خود را به عنوان عملی ضروری در نظر بگرید. آیا توقع دارید ماشین مسابقه ای شما در مسابقه ها برنده شود در حالی که به آن بنزین نزده یا موتورش را تقویت نکرده اید؟ اگر خودتان را تقویت نکنید، نمی توانید توقع داشته باشید که سطح بازدهی شما بالا باشد. به علاوه اگر برای تقویت جسمی و روحی خود وقت نگذارید مجبور می شوید برای شرایطی که دارید تاسف بخورید اما نباید کس دیگری را سرزنش کنید شما هیچ بهانه ای برای ایجاد نکردن شادابی در خودتان ندارید.
  2. دلیل تراشی نکنید و اقدام کنید؛ اگر ارزش شادمانی را درک کرده اید اما تاکنون مسئولیت کامل این جنبه از زندگیتان را بر عهده نگرفته اید تنها کاری که باید انجام دهید این است که تصمیم بگیرید سپس اقدام کنید اگر ورزش کردن را به تعویق انداختید منتظر نمانید تا زمان مناسب فرا برسد. همین حالا اقدام کنید به باشگاه ورزشی بروید و ثبت نام کنید. اگر منتظر هستید تا شغلتان را عوض کنید همین امروز به دنبال شغل جدید بگردید. اگر از رفتن به تعطیلات صرف نظر می کردید در ففرصتی مناسب اقدام کنید و از سودمندی آن لذت ببرید. بیشتر از یک ماه منتطر نمانید. بین منتظر ماندن برای فرا رسیدن زمان مناسب و به وجود آوردن آن تفاوت وجود دارد. اگر منتظرید تا زمان مناسب به طور جادویی فرا برسد ممکن است مدت زمان طولانی منتظر بمانید.
  3. خواسته هایتان را برآورده کنید؛ اگر کاری هست که انجامش موجب خوشحالی شما می شود انجامش دهید. تا زمانی که عملی موجب اذیت خودتان یا دیگران نمی شود دلیلی برای انجام ندادن آن وجود ندارد. وقتی مردیم ما را باری تمام کارهایی که می توانستیم از انجام آن ها در زندگی لذت ببریم اما انجام نداده ایم مواخذه می کنند. شما باید با خودتان مانند یک دوست خوب و صمیمی رفتار کنید. آیا شما دوستان خود را از مواردی که او را خوشحال می کند دریغ می کنید؟

ارسال شده در 25 دی 1395 توسط