چرا رفتارم تحت تاثیر رفتار دیگران قرار می گیرد و تغییر می کند؟

به عنوان یک موجود اجتماعی، ما انسان ها معمولا به دیگران نگاه می کنیم تا بفهمیم چگونه باید رفتار کنیم. بسیاری از ما دنباله رو هستیم نه رهبر همچنین تمایل داریم همان مسیری که در گذشته دیگران رفته اند طی کنیم و به ندرت در مسیر مشخص خودمان حرکت می کنیم. ترجیح می دهیم دیگران نیز معیارهای مان را تعیین کنند سپی بر مبنای همان معیارها رفتار می کنیم و مراقب هستیم دردسر درست نکنیم. به همین علت در نمایش های طنز تلویزیونی از ترفند صدای خنده استفاده می کنند. آیا فکر می کنید اگر دیگران به چیزی بخندند شما هم باید بخندید؟ بسیاری از اشخاص چنین باوری دارند.

چنین طرز رفتاری در بسیاری از دیگر جنبه ای زندگیتان نیز دیده می شود. هنگامی که اجازه می دهید دیگران رفتار شما را تحت تاثیر قرار دهند خواسته ها و نیازهای خودتان را نادیده می گیرید تا از طرف دیگران پذیرفته شوید. اشخاصی که اعتماد به نفس بالایی دارند اگر در شرایطی با اکثریت توافق نداشته باشند احتمال کمی وجود دارد که تحت تاثیر اکثریت قرار بگیرند. آن ها از اهدافشان آگاه هستند و اگر هم تنها بمانند اهمیتی نمی دهند اما شما نمی خواهید به عنوان یک متفکر مستقل در کانون توجه قرار بگیرید. از دید شما این برچسب موجب انزاویتان می شود همچنین ترجیح می دهید همرنگ جماعت و بخشی از آن ها باشید. به همین علت است که اغلب قضاوت هایتان را بر مبنای رفتار دیگران می سنجید. اگر در بزرگراه ببینید خودروهای زیادی در مسیرخلاف شما حرکت می کنند شک می کنید که نکند شما دارید مسیر را اشتباه می روید. در رستوران از دیگران می پرسید که می خواهند چه غذایی سفارش بدهند. شما می خواهید مطمئن شوید غذایی را سفارش می دهید که از نگاه دیگران مناسب باشد.

چه باید کرد؟

  1. نخستین نفر باشید؛ دفعه ی بعد که در جمعی حضور دارید و فرصتی پیش می آید که اطلاعاتی درباره ی خودتان را با دیگران در میان بگذارید اولین نفری باشید که داوطلب می شوید. منتظر نمانید تا ببینید دیگران چه می گویند. به صورتی رفتار کنید که انگار آخرین فرصتی است که می توانید در این جهان صحبت کنید و اگر از این فرصت استفاده نکنید دیگر هرگز قادر نخواهید بود تا زمانی که زنده هستید حرف بزنید. در کلاس، سمینار یا جلسه نخستین نفری باشید که دستتان را بالا می برید. در یک رستوران به جای که این منتظر بمانید تا ببینید دیگران چه غذایی سفراش می دهند غذای مورد نظرتان را سفارش دهید. یک ماه پس از این چه کسی به یاد می آورد یا اهمیت می دهد که شما چه غذایی سفارش دادید؟
  2. به تدریج به شنیدن صدای خودتان عادت کنید؛ بسیاری از اشخاص وقتی برای نخستین بار صدای خود را از ضبط صوت می شنوند واکنش منفی از خود نشان می دهند. اجازه ندهید چنین مسئله ای بر شما تاثیر بگذارد. یک ضبط صوت تهیه کنید و در شرایط مختلف از آن استفاده کنید. برای مثال اگر احساس می کنید مهارت های گفتگو با تلفن در شما ضعیف است و نیاز به بهبود دارد صدای حرف زدنتان را ضبط کنید و به سرعت آن را گوش کنید. من مطمئن هستم این روش بازخورد مناسبی به شما می دهد که می توانید از آن استفاده کنید. در واقع این راهکار می تواند یکی از سودمندترین و قابل اعتمادترین روش ها باشد و هرگز به شما دروغ نمی گوید.
  3. از تنهایی لذت ببرید زمانی را به تنها بودن اختصاص دهید و از انجام کارهایی که دوست دارید لذت ببرید. برخی اشخاص از دویدن، نقاشی کردن، باغبانی یا ماهیگیری یا دوچرخه سواری لذت می برند. مهم نیست چه نوع فعالیتی انجام می دهید فقط از تنهایی خودتان لذت ببرید تا دوباره با خود پیوند برقرار کنید.
  4. به یاد داشته باشید که فقط یک بار زندگی می کنیم دفعه  بعد که وسوسه می شوید دنباله رو دیگران باشید این موضوع را به یاد داشته باشید. امرسون به بهترین طریق این موضوع را تشریح کرده است: «هراسی از رفتارهای خود به دل راه ندهید زندگی فقط تجربه است.» آیا می توانید گذشته ی نه چندان دور خود را به یاد آورید؟ زمانی را که برای امتحانات نهایی نخستین قرار ملاقات، رفتن به دندان پزشکی و مصاحبه شغلی مضطرب بودید؟ بعد از تمام تنش و اضطرابی که تجربه کرده اید چه اتفاقی افتاد؟ آن روز نیز مانند سایر روزها آمد و سپری شد. شما زنده ماندید و به زندگی ادامه دادید. بنابراین دفعه بعد که متوجه شدید از این که خودتان باشید اکراه دارید این نکته را به خاطر داشته باشید که زمان حال نیز به زودی سپری خواهد شد و تبدیل به یک خاطره می شود می خواهید سازنده ی چه خاطره ای باشید؟

حکایتی جالب از مردی فرزانه وجود دارد که مشتاقانه از چیزی که به آن باور داشت دفاع می کرد. دوستی از او پرسید: گمان می کنی در حال انجام چه کاری هستی؟ تو نمی توانی دنیا را تغییر دهی. مرد فرزانه در پاسخ گفت: شاید این گونه باشد اما دنیا نیز نمی تواند مرا تغییر دهد. پس خودتان باشید.

ارسال شده در 26 دی 1395 توسط