چرا حتی وقتی با دیگران هستم، هنوز هم احساس تنهایی می کنم؟

«بارها اتفاق افتاده که در بین گروهی از دوستانم باشم حرف بزنیم، بخندیم، غذا بخوریم و اوقات خوشی داشته باشیم اما به نحوی احساس می کنم بین آن ها نیستم. انگار که از خویشتن خودم جدا شده ام. در حالی که حرف می زنم احساس می کنم شاهد حرف هایم هستم انگار دارم خودم را در صفحه ی تلویزیون تماشا می کنم. احساس می کنم هرگز خوشحال نیستم و از زندگی لذت نمی برم. احساس می کنم چیزی را گم کرده ام و آن گم شده خودم هستم.»

هنگامی که عزت نفس و خودارزشی شما ضعیف است حضور جسمانیتان نیز ضعیف می شود. شما به صورتی احساس می کنید که گویا شاهد خودتان هستید زیرا در درونتان احساس تهی بودن می کنید و احساس رضایت و خشنودی نمی کنید. به خاطر این که در زندگی احساس هفدمندی نمی کنید نمی توانید به راحتی با دیگران احساس نزدیکی کنید زیرا هنوز خود را نمی شناسید و نمی دانید در جستجوی چه چیزی هستید. بدون تمرکز و هدفمندی، احساس بی ثباتی و تهی بودن خواهید کرد.

عکس این حالت نیز درست است. کسی که احساس قدرت می کند و به توانمندیهایش اعتماد دارد اغلب از نظر بدنی نیز خود را بزرگ تر می بیند و در نتیجه خواهان فضا و توجه بیشتری است. نته قابل توجه این که این افراد بلندتر از آنچه در حقیقت هستند به نظر می رسند و حضوران پررنگ تر از دیگران است.

اغلب شما حتی وقتی تنها نیستید احساس انزوا و گوشه گیری می کنید از آن جا که نمی توانید با خودتان ارتباط برقرار کنید در برقراری ارتباط با دیگران نیز مشکل دارید.

چه باید کرد؟

  1. زبان بدنتان را تغییر دهید اگر احساس می کنید در چشم دیگران دیده نمی شوید کوچک و بی اهمیت هستید به احتمال زیاد زبان بدنتان نیز این احساس را تقویت می کند. کدام یک از این دو تعریف بیانگر شخصیت شما است شخصی که صاف و کشیده می ایستد و شفاف و روشن صحبت کرده و ارتباط چشمی برقرار می کند یا شخصی که قوز می کند زیر لب و نامفهوم حرف می زند و تماس چشمی برقرار نمی کند؟ طبیعی است اگر شما خود را مانند گوژپشت نتردام معرفی کنید دیگران نیز به همان طریق با شما برخورد می کنند و از بودن در کنارش احساس راحتی نخواهند کرد. چنین رویه ای حلقه ای معیوب به وجود می آورد و عزت نفس ضعیفتان را تخریب می کند.

شما می توانید با تغییر حالت ایستادن، صحبت کردن و حرکات بدنتان این حلقه معیوب را به سرعت از بین ببرید. ابتدا به تنهایی تمرین کنید تا حدی که به تصویر و برداشت جدیدتان عادت کنید تصویری که نشان می دهد فردی دارای اعتماد به نفس هستید. با چند نفر از دوستان یا اعضای خانواده، سپس یک گروه کوچک از دوستان تمرین کنید و به تدریج دانه تاثیرگذاری خود را گسترش دهید. بعد از این تمرین شما متوجه خواهید شد که اعتماد به نفس مانند درخت سایه داری در یک بیابان گرم و سوزان است که هر کسی می خواهد زیر سایه آن قرار بگیرد یا می خواهد با شما همراه شود.

  1. عزت نفس خود را پرورش دهید. علت اصلی احساس تنهایی، فقدان عزت نفس است. بنابراین بر روی بازسازی عزت نفس خود کار کنید همچنین تمرین هایی وجود دارد که می توانید به تنهایی انجام دهید به عنوان مثال می توانید فهرستی از نقاط قوت خود تهیه کنید و آن را به آینه ی اتاقتان بچسبانید. دفترچه ای تهیه کنید و در چاین هر روز ببینید چه کارهایی انجام داده اید که به آن ها افتخار می کنید. بعد از گذشت یک ماه به مطالبی که یادداشت کرده اید نگاه بیندازید در آن هنگام از این که چه آدم فوق العاده ای هستید حیرت خواهید کرد.
  2. مهارت های کلامی خود را بهبود بخشید همانند عزت نفس موارد بسیاری مانند کارگاه های آموزشی مهارت های ارتباطی، جرات ورزی و دوره های آموزشی بزرگسالان وجود دارد که می توانید از آن ها برای تقویت مهارت کلامی خود بهره ببرید. بدیهی است که این نوع مهارت فقط با مطالعه مطالب آموخته نمی شوند بلکه باید هر روز تمرین کنید. دوستی را پیدا کنید که مایل است مهارت های کلامی و شنیداری خود را پرورش دهد و بر اساس برنامه ای منظم به یکدیگر کمک کنید.
  3. بررسی کنید چه انسانی هستید و می خواهید چه آدمی باشید هنگامی که در زندگی هدف نداشته باشید احساس تنهایی می کنید. بدون شناخت خود چیزی وجود نخواهد داشت که با آن ارتباط برقرار کنید. برای رشد و تعالی خود بکوشید. می خواهید در زندگی به چه جایگاهی برسید سپس در همان جهت حرکت کنید.

ارسال شده در 23 دی 1395 توسط