علت به تعویق انداختن کارهای چند ثانیه ای

علت های بسیاری وجود دارند که موجب می شوند انجام کارهای بزرگ تر را به تعویق بندازید ریشه ی بیشتر آن ها ترس است اما اگر کارهای ساده ای که انجام آن ها وقت گیر نیست را به تعویق می اندازید انگیزه ای کاملا متفاوت وجود دارد نام این انگیزه توجه است. بی توجهی نسبت به کارهای کوچک، تمرکز شما را از کارهایی که نمی خواهید انجام دهید اما مجبورید منحرف می کند. شما کارهای جزیی یا بی اهمیت را انجام نمی دهید یا رسیدگی نمی کنید. در این صورت فکر و ذهنتان تا حدی درگیر می شود که نمی توانید درباره ی کارهایی که جذابیتی برای شما ندارند ولی تما باید به آن ها رسیدگی و حتی فکر کنید. در چنین شرایطی احساس می کنید از کنترل بیشتری برخوردار هستید زیرا تمام توجه شما معطوف کارهایی ساده و جزیی می شود، کارهایی که می توانید آن ها را با کمترین تلاش انجام دهید.

بیشتر اوقات کارهای روزمره ی زندگی را به عنوان جایگزینی برای زندگی به معنای واقعی به کار می برید. هنگامی که کارهای کوچک را انباشته می کنید دچار  این توهم می شوید که زندگیتان پیچیده، سازنده، متنوع و شاید حتی با پیشرفت و موفقیت همراه است. چنین برداشتی که درک محدودی از زندگی است شما را از پذیرش مسئولیت های مهم تر رها می کند و اجازه نمی دهد تصویر بزرگتری از زندگی را ببینید.

چه باید کرد؟

  1. فهرستی از تمام کارهایی که باید انجام دهید و انجام آن ها کمتر از ده دقیقه طول می کشد تهیه کنید و هر روز حداقل دو مورد از آن ها را انجام دهید. فهرستتان را روی کاغذ بنویسید یا روی تلفن همراه و یا رایانه خود ثبت کنید. فقط این موارد را از ذهنتان خارج کنید تا زمان و توجه شما بیش از حد نیاز درگیر آن ها نباشد.
  2. اهداف و ارزش های زندگیتان را دوباره ارزیابی کنید اگر شما اجازه بدهید کارهای کوچک انباشته شوند تا این توهم به شما دست بدهد که زندگی ایده آلی دارید شاید در عمق وجودتان احساس می کنید که اهدافتان ارزش پیگیری ندارند بنابراین همین اکنون بررسی کنید تا ببینید چه اولویت ها، اهداف و ارزش هایی برای زندگی انتخاب کرده اید.

ارسال شده در 23 دی 1395 توسط