چرا وقتی تنها هستم، حتما باید رادیو یا تلویزیون روشن باشد؟

«به محض اینکه به خانه می رسم، نخستین کاری که می کنم روشن کردن تلویزیون یا رادیو است. فرقی نمی کند مشغول چه کاری باشم خواه درست کردن شام، دوش گرفتن، مطالعه، صحبت با تلفن باشد یا کار کردن، آن صدا باید پخش شود و مادامی که آن صدا یا تصویر پخش می شود. دیگر نوع برنامه اهمیت ندارد.»

شما نیاز دارید حواستان پرت شود تا از خود دور شوید. شما نمی خواهید از روی اجبار با فردی که هستید و با زندگی واقعیتان مواجه شوید. شما از این که با افکارتان تنها باشید، هراس دارید بنابراین در پی عوامل بیرونی هستید تا ندای درونیتان را آرام کنید. صداهای همیشگی ذهن، نگرانی ها، ترس ها و اضطراب ها ساکت نمی شوند بنابراین سعی می کنید از صداهای بیرونی کمک بگیرید.

برای آرامش داشتن، شما باید حواستان را پرت کنید و به صدای درونی خود گوش ندهید. زمانی که عوامل خارجی در دسترس نباشد به درون خیالات و تصورات خود فرو می روید تا روزتان را سپری کنید. ذهن شما نیاز دارد مشغول باشد اما صدای منتقد درونی شرایط را برای تمرکز دشوار می کند، بنابراین پرت کردن حواس تنها راهی است که می توانید از شر صداهای درونی رها شوید و از آن طریق تبدیل به یک مسامحه کار ماهر شوید. در شرایط حادتر، وقتی افکار منفی بر شما مسلط می شوند دچار اختلال های عصبی می شوید. می توانیم اصطلاح به سرش زده را به کار ببریم. ذهنی که درگیر چنین افکار مزاحمی است باید خودش را آرام کند زیرا تنها وسیله ی رها شدن است.

زمانی که چنین الگوهای واکنشی دایمی را به کار ببرید در گفتگوها نقش مسلط خواهید داشت جایی که ممکن است بیست دقیقه صحبت کنید در حالی که هیچ هم صحبتی نداشته باشید. شما سعی می کنید یک راه خروجی برای افکارتان پیدا کنید تا آن ها را از ذهن خارج ساززید. در همین راستا هنگامی که حرف های دلتان را برای کسی تعریف می کنید حس بهتری خواهید داشت. شما می خواهید با بیرون کردن افکار از صداهای آزار دهنده ی درونی رها شوید. عبارتی که به خود می گویید ممکن است این باشد: نمی توانم صدای افکارم را بشنوم. هنگامی که جریان دایمی از نگرانی ها، ترس ها و اضطراب ها در ذهنتان وجود دارد، فکر کردن و اشاعه دادن افکار دشوار است.

چه باید کرد؟

  1. مهارت های فردی برقراری ارتباط با دیگران را تمرین کنید مهارت های ارتباطی ضعیف موجب انزوای افراد می شود. وقتی با اشخاص زیادی ارتباط دارید کمتر نیاز خواهید داشت که خلأها را با صدای تلویزیون و رادیو پر کنید. بهبود مهارت های ارتباطی یکی از روش های سریع تقویت پیوندهای بین فردی است و می تواند خلأهایتان را برطرف کند.

گفتگو بین افراد مسیری دوطرفه است: اگر خوب پیش برود هر دو طرف احساس خوبی خواهند داشت و ادامه پیدا خواهد کرد ولی اگر گفتگو خوب پیش نرود یکی از طرفین به آن پایان خواهد داد. متاسفانه بسیاری از اشخاصی که در یکی دو مهارت ارتباطی ضعف دارند ممکن است بازخوردهای منفی را بزرگ نمایی کنند و خودشان را فردی بینند که از نظر اجتماعی نالایق  است. شما می توانید برای بهبود مهارت های ارتبطای معلم خصوصی بگیرید در سمینارها یا کلاس های مربوطه شرکت کنید یا این که آن مهارت ها را فردی مورد اعتماد تمرین کنید.

به زودی متوجه خواهید شد که یکی از مهم ترین اصول گفتگوی موثر این است که شنونده ی خوبی باشید. اگر یک طرف گفتگو به طور مدام صحبت کند جریان گفتگوی دو طرفه به سرعت قطع می شود زیرا دیگر گفتگوی دو طرفه نیست بلکه تک گویی است. اگر زمانی که فرد در حال صحبت است پیوسته در این فکر باشید که چگونه به او پاسخ بدهید نمی توانید شنونده ی خوبی باشید. گوش کردن را بیاموزید در این صورت به سرعت می توانید مهارت های ارتباطی خود را بهبود دهید.

  1. از وقت تلف کردن اجناب کنید و انرژی خود را بر روی یک کار خاص متمرکز کنید تا آن را به پایان برسانید بسیاری از ما خود را درگیر نیازهای اولیه زندگیمان می کنیم و به این دلیل فرصت های ارزشمندی را برای انجام کارهای مهم از دست می دهیم. هیچ جایگزینی برای تلاش های متمرکز و هدفمند وجود ندارد. در هفته گذشته چه مدت زمانی را بیهوده صرف نگرانی درباره ی تمام کارهایی که می توانستید انجام دهید، اما نتوانستید آن ها را انجام دهید، کرده اید؟ اگر فقط در طی چند روز تمام پنج، ده، پانزده دقیقه ای را که صرف افکار بی حاصل کرده اید با هم جمع کنید، متوجه می شوید که می توانستید یک، دو یا چند ساعت را صرف کارهای مفیدتر کنید.

حرفم را اشتباه برداشت نکنید من نمی گویم باید به کار کردن عادت کنید بلکه توصیه ام این است که شما باید برای وقتتان ارزش قایل شوید و برای آن هدف مشخصی تعیین کنید خواه کاری خاص یا رشد فردی و یا خودشناسی بیشتر باشد. سعی کنید افکار خود را بر موضوع خاصی متمرکز کنید و از تفریح و سرگرمی یا فعالیت هایی مانند نقاشی، جمع آوری تمبر، بدمینتون یا هندبال یا فعالیت هایی که همیشه خواهانش بودید، لذت ببرید.

  1. افکار منفی را از ذهنتان بیرون کنید و صدای منتقد درونی را آرام سازید نگرانی ها و دلواپسی هایتان را بنویسید و هر هفته آن ها را بازنگری کنید. فقط به این علت که موضوعی مهم است به این معنا نیست که باید تمام مدت درباره ی آن فکر کنید. شما عادت کرده اید به طور ذهنی درگیر برخی مسائل باشید. این تمرین به شما کمک می کند صدای منتقد درونیتان را آرام کنید و افکار خود را در مسیری که می خواهید، جهت دهید.

ارسال شده در 22 دی 1395 توسط